WordPress Yazı İçi Başlıklara Link Verme

WordPress yazı başlıklarına linkleme, sitenize uğrayan ziyaretçiler için çok büyük bir kolaylık sunar. Uzun bir makale yazdınız diyelim. Tabi bir sürü alt başlıklar yer alıyor. Ziyaretçileriniz için bu başlıkları, makaleden hemen önce gösterseniz nasıl olurdu? Böylelikle, kullanıcının ihtiyacı olan bilgiye kısa sürede erişmesini sağlayacaksınız.

Yazı içi linklemeyi sitenize entegre edebilmek için 2 seçeneğiniz var. Bunlardan ilki kodlama ile diğeri ise eklentiler ile. Wordpess’in pratik yanlarından biri de her isteğinize eklentiler ile karşılık veriyor olması. Kullanmamız gereken eklenti, Table of Contents Plus. Linkleme konusunda, en iyi eklentiler arasına ismini yazdırmayı başarmış son derece kullanışlı bir eklentidir.

Table of Contents Plus Eklentisi

Başlık Linkleme
Eklentimiizi indirip aktifleştirdikten sonra admin panelinden Ayarlar > TOC bağlantısına gelin. Main options bölümünde yapmanız gerekenler:

Position: Konu içi linklerin nerede gösterilmesini istiyorsanız bu bölümden seçebilirsiniz. Yazınızın en üst kısmında göstermek için “Top” seçeneğini işaretleyin.
Auto Insert: Bu bölümde linklemelerin hangi bölümlerde olacağını seçebiliyorsunuz. Sayfa, içerik vs…
Heading Text: Başlığın ne olmasını istiyorsanız bu bölümden seçebilirsiniz. Örneğin içindekiler gibi…
Heading text bölümü etkinleştirirseniz, alt kısımda seçenekler açılacak:
Allow the user to tog: Bu bölüm, linklemenin kullanıcılar tarafından açılıp gizlenebileceğini gösterir.
Hide the table of contents: Eğer bu kısmı aktif ederseniz, linkleme gösterilmez. Ancak “Göster” butonuna tıklandığı zaman gösterilir.

WordPress Linkleri Yeni Sayfada Açmak

WordPress’te bağlantılarınızı yeni sayfada açmak, düşündüğünüzden de faydalı bir işlemdir. Linklerin yeni sayfada açılmasının Seo’ya büyük katkısı vardır. Sitenizi ziyaret eden kullanıcı içeriğinizi okurken, sayfa içinde yer alan linklerinize tıklayarak bağlantınız yeni bir sayfada açılır. Böylece kullanıcı her iki sayfada bulunur ve oturum süreniz ciddi ölçüde artar.

Linkleri Yeni Sayfada Açma Yöntemleri

Sayfanızda bulunan tüm iç linkleri yeni bir sayfada açmak için function.php dosyasına kod eklemeniz gerekiyor. Oldukça basit olan bu yöntem sayesinde siz de tüm iç linklerinizi yeni bir sayfada açabilirsiniz.

function autoblank($text) { $return = str_replace('<a', '<a target="_blank"', $text); return $return; } add_filter('the_content', 'autoblank');

Bu kodu function.php dosyasına ekleyin. Function.php dosyasına ulaşmak için 2 yönteminiz var. Bunlardan ilki, FTP ile giriş yaparak wp-content-themes-temanız klasöründe yer alan function.php dosyasına ulaşabilirisiniz. İkinci yöntem ise wordpress admin panelinizden Görünüm > Düzenleyici sekmesine tıklayarak function.php dosyasına ulaşabilirsiniz.

Not: Lisanslı temalarda ek function dosyası yer alıyor. Bu durumda ek function dosyasına kodu eklemeniz gerekebilir.

wp iç link

Eğer bu işlemin otomatik olmasını istemiyorsanız ve kod eklemek istemiyorsanız ikinci bir yöntem daha var. İçerik eklediğiniz sırada bağlantı vereceğiniz kelimeyi “Bağlantı ekle” dediğinizde, aşağıda yer alan seçenekte “Bağlantıyı yeni sekmede aç” kutucuğunu işaretlemeniz yeterlidir. Bu sayede hiç kod eklemeden kolaylıkla bağlantılarınızı yeni sekmeden açabilirsiniz.

WordPress Duyuru Eklentisi

WordPress duyuru eklentisi ile önemsediğiniz bir konuyu ya da bir haberi, ziyaretçilerinize kolay bir şekilde ulaştırabilirsiniz. Sitenizin ana sayfasına ekleyeceğiniz bu duyuru eklentisi, içeriğinizin ya da haberinizin ön planda kalmasını sağlayacaktır. Duyuru eklentisinin birtakım özelliklerinden bahsedecek olursak:

  • İçeriği ya da bir haberi, kullanıcılarınıza kolay bir şekilde aktarabilirsiniz.
  • Duyuru bölümünü, kendi zevkinize özgü tasarlayabilirsiniz.
  • Yapacağınız duyuruya ayrıca link ekleyerek ziyaretçilerinizin kolayca o bağlantıya ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Şimdi eklentimizi açıklamaya geçebiliriz.

Wp Notification Bar Eklentisi

İlk olarak dikkat çekici bir özelliğinden söz edelim. Bu eklenti tamamen mobil uyumludur ve kesinlikle site hızınıza en ufak bir etkisi yoktur. Ayrıca bir parantez açalım, ücretli bir eklentidir ve satın almak için Mythemeshop adresine gitmeniz gerekmektedir.
wp notification bar eklentisi
Bu eklentinin bir diğer özelliğine geçecek olursak, web sitenize nereden ziyaretçi gelirse gelsin, her birine farklı duyuru gösterme imkanına da sahipsiniz. Örneğin arama motorlarından gelen kullanıcılara x duyurusunu, backlinklerden gelen kullanıcılara y duyurusunu gösterebilirsiniz. Bunun yanında, duyuruların sitenizde hangi sayfalarda gösterileceğini de siz belirleyebiliyorsunuz.
Dilerseniz duyuruları yalnızca mobilden gelenler için gösterebilir, ziyarretçilerinize bildirim gönderme sıklığını ayarlayabilirsiniz. Görüldüğü üzere bir duyuru eklentisinden fazlası var. Saymakla bitmeyecek olan bu özellikleri mutlaka denemelisiniz. Şunu da belirtelim, yukarıda ücretli bir eklenti olduğunu vurgulamıştık. Ücretli olması vazgeçmenize neden olmasın. Çünkü bu eklentiye yıllık sadece 9 dolara sahip olabilirsiniz.

WordPress Çoklu Dil Eklentisi

WordPress siteye sahipseniz ya da bir blogunuz varsa, kullanıcılarınıza çoklu dil sunarak kalitenizi ve ziyaretçi hedefinizi genişletebilirsiniz. Özellikle niche site kurmak isteyenler için muhteşem bir eklenti. İngilizceyi hedef alıp, bunun yanı sıra Fransızca, Almanca gibi dil desteği de sunarak ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz. İsterseniz ana dilin yanında 1 dil seçin, isterseniz 20+ dil… Tüm bu fonksiyonu ve genişliği sağlayacak olan Polylang eklentisidir.
İlk başta hatırlatmakta fayda var. Bu eklenti bir çeviri eklentisi değildir. Bu eklentiye güvenerek daha sonra hayal kırıklığı yaşamayın.

Polylang Çoklu Dil Eklentisi

Eklentiyi kurduktan sonra, Ayarlar > Dil bölümüne girin. Eklentimize girdikten sonra karşımıza “Dil” sekmesi çıkacak. Bu bölümde hangi dili seçmek istiyorsanız seçiyorsunuz. Tam isim yazan yere, sitenizde bu dilin ne şekilde çıkacağını belirtebilirsiniz.
wp çoklu dil
Bu kısmı bitirdikten sonra “Ayarlar” bölümüne geçin. Burada dikkat etmeniz gereken bir husus var. Çoklu dil eklentisini aktifleştirdikten sonra tüm url yapınız değişecektir. Tüm url’ler değişeceği için Search Consol’da yüzlerce hata alabilirsiniz. Bunu önlemek için ayarlar bölümüne gelip:
– URL’da varsayılan dil için dil belirtecini gizle seçeneğini aktifleştirin.
– /language kısmını anlaşılır kalıcı bağlantılardan kaldırı seçin. Ve son olarak “Dil içerik üzerinden ayarlanır” seçeneğini seçin ve aktifleştirin. Bu sayede Url yapınız değişmeyecek, Seo kaybetmeyeceksiniz ve 404 hataları almayacaksınız.

WordPress Üyelik Eklentileri

WordPress kullanan insanların büyük bir kısmı sitelerinde üyelik sistemi kullanmak istiyor. Sayısız üyelik eklentileri arasında çoğu zaman webmasterlar karar vermekte zorlanıyor. Birazdan sizlere göstereceğimiz eklentileri yüklemeden önce, wordpress üyelik sistemini aktifleştirmeniz gerekiyor. Aksi halde eklentileri yükleseniz bile çalışmazlar.

Userpro Üyelik Eklentisi

wp üyelik
Üyelik eklentileri arasında ilk sırada Userpro eklentisini tavsiye ederiz. Hem görsel güzellik bakımından hem de performansı bakımından son derece başarılı bir eklentidir. Userpro eklentisini kurduktan sonra, ziyaretçileriniz üye oldukları zaman, kendilerine özel profil ve sayfası olacaktır.
Bu eklentinin bir güzel yönü ise sosyal medya hesaplarından da üye girişi yapabilmeleridir. Üye olan kullanıcılar, birbirlerini arkadaşlık isteği gönderebilir, profillerine resim ve video yükleyebilir. Birçok özelliği bulunan bu eklentiyi kaçırmamanızı öneririz.

Modal Login Register Üyelik Eklentisi

wordpress üyelik
Üyelik eklentileri arasında ikinci ele alacağımız eklenti de Modal Login Register eklentisidir. Bu eklentiyi etkinleştirdikten sonra ziyaretçilerinizin karşısına popup sayfa açılarak “Üye ol” “Üye girişi” seçeneği çıkmaktadır. Bu eklentiyi özel kılan da budur, popup özelliği. Giriş yapan üyeler ya da kayıt olmak isteyen ziyaretçilerinizi, istediğiniz bir sayfaya yönlendirebilirsiniz.
Bu eklentiyi kurduktan sonra Türkçeleştirme işlemini basit bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca tamamen mobil uyumlu bir eklentidir. Hem masaüstünde hem mobilde kusursuz bir şekilde çalışır. Birçok renk seçeneği ile dilediğiniz rengi seçebilirsiniz.

WordPress Abone Ol Eklentisi

WordPress kullananların vazgeçemediği eklentilerden biri de WP Subscribe Pro eklentisidir. Bu eklenti ile sitenizde istediğiniz bir tarafa ekleyeceğiniz form ile ziyaretçilerinizin sitenize abone olmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle paylaştığınız her içerikten sonra abone olan ziyaretçilerinizin de haberi olacak. Bu eklentiyi dilerseniz yazınızın başına ya da sonuna, yan panele gibi istediğiniz bir yere ekleyebilirsiniz. Bu eklentinin popup özelliği de mevcut. Kısaca, abone eklentileri arasında en kullanışlı eklentidir diyebiliriz.

WP Subscribe Pro Ayarları

wp abone
Eklentimizi indirip kurduktan sonra Ayarlar > WP Subscribe Pro sekmesine gidelim. İlgili bölüme geçtikten sonra “Enable Popup” kısmını aktifleştirelim.
Show subscribe form in popup: Yalnızca abonelik formunu etkinleştirmek istiyorsanız bu bölümü aktifleştirin.
Show related posts in popup: Bu harika bir özellik ve mutlaka aktifleştirmenizi öneririm. Ziyaretçilerinizin bulunduğu sayfada benzer içerikleri göstererek hemen çıkma oranınızı ciddi ölçüde düşürebilirsiniz.
Popup width:Popup kısmının genişliğini burada belirleyebilirsiniz.
Popup Animation: İsminden de anlaşılacağı üzere, popup giriş efektlerini bu bölümden seçebilirsiniz. Burada birçok seçenek var. Dilediğinizi seçebilir ve hemen aşağıda bulunan Preview Popup butonuna tıklayarak canlı olarak yaptıklarınızı görebilirsiniz.
Popup overlay color: Açılır sayfalar açıldığında, arka bölümün rengini buradan belirleyebilirsiniz.
Popup overlay opacity: Aynı şekilde arka bölümün transparanlığını da bu bölümden dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
Show custom HTML or shortcode in popup: Bu bölümü aktifleştirdiğiniz takdirde sizin belirlemiş olduğunuz içerikelr gözükür. Daha sonra Popup Content kısmından, içeriğinizi oluşturabilirsiniz.