WordPress Şifre Sıfırlama

WordPress sitelerde şifre sıfırlama işlemi gayet basit şekilde yapılabiliyor. Ama bunun için hosting yönetim paneline ihtiyacınız var. Cpanel yada Plesk gibi panellerden Phpymadmin’e giriş yapın.

Phpmyadmin WordPress Şifre

  1. Daha sonra sol tarafta yer alan database’in sitenizin veritabanı olduğundan emin olun ve içine girin.
  2. wp_users isimli tabloya geçiş yaptıktan sonra üyeliğinizin adını göreceksiniz ve düzenleye basın.
  3. user_pass olan kısmı $1$PG213zJf$XBN3hTvE5VEImTVRmotXe0 şeklinde revize edin.

Şimdi wp-admin şifreniz seoreq olarak revize edildi. Admin panelinden giriş yaptıktan sonra bu şifreyi de değiştirmeyi unutmayın.

WordPress Şifremi Unuttum

AMP nedir? WordPress sitelere nasıl kurulur?

Google’ın web siteleri için getirdiği yeni bir uygulama olan AMP’yi (Accelerated Mobile Pages) Türkçe’ye “Hızlandırılmış mobil sayfalar” olarak çevirebilmek mümkün. İsminden de anlaşılacağı üzere AMP teknolojisini kullanan sayfalar inanılmaz derecede hızlı bir şekilde açılır.

Google sıralama sonuçlarında da AMP destekleyen sayfaların yanında (⚡) şeklinde bir ikon belirir. Fotoğraf, video ve reklam kodları gibi sayfa yüklenme süresini uzatan faktörler AMP ile devre dışı bırakılır, kullanıcı sadece gerçek içeriği görüntüler. Bu da mobil uyumlu sitelerin hızlıca açılmasını sağlar.

AMP ile sıralamada öne geçebilmek mümkün

Google AMP destekliyor. Ama bu bir sıralama kriteri değil. O halde yapılması gereken AMP teknolojisini sitenizde kullanmak. Özellikle WordPress altyapısın kullanan sitelerde bunu başarmak çok kolay. Hazırsanız başlayalım!

WordPress’te AMP kurulumu çok basit

WordPress sitenizi AMP uyumlu yapmak için Automattic şirketi tarafından geliştirilen bu eklentiyi kurmanız yeterli. Etkinleştirdikten sonra sitenizdeki tüm bağlantıların sonuna “/amp” etiketini ekleyecek olan bu yazılım tamamen ücretsiz. Ancak bu eklentinin bir dezavantajı da AMP sayfalarını çok basit renklere dönüştürüp özelleştirmeye imkân tanımıyor olması. AMP ile açılan sayfaların renk şemasını değiştirmek için Glue for Yoast SEO eklentisini indirebilirsiniz. Böylece başlık ve metin renginden tutun, sitenizin logosuna kadar birçok alana müdahale edebiliyorsunuz.

Google‘ın AMP sayfalarınızı algılayıp algılamadığını öğrenmek içinse Webmaster Tools‘a giriş yaptıktan sonra Arama görünümü > Hızlandırılmış sayfalar menüsüne girebilirsiniz.