Web Tasarımı Yaptırmaya Karar Verdiniz Peki Ya Fiyatlar?

Web tasarım sektörü, değişik fiyat aralıklarında hizmet veren ve çeşitli etkenler sayesinde fiyat mekanizmasını çalıştıran bir sektördür. Sektörde bazı firmalar düşük fiyatlar verirken bazı firmalar ise görece yüksek fiyatlarla iş yapmaktadır. Bir firma fiyat mekanizmasını oluştururken çeşitli etmenleri göz önüne almaktadır. Bunlardan birincisi firmanın hedeflediği müşteri kitlesidir. Üst seviye müşterilere hizmet veren firmalar, bu müşterilerin isteklerine cevap verebilmek için farklı departmanlar oluşturmakta ve hizmetlerini bu departmanlar aracılığıyla sürdürmektedir. İş gücü kullanımının artması, müşterilere sunulan fiyatların da yükselmesi anlamına gelmektedir.

İkincil olarak firmalar, ellerinde tuttukları web tasarımcıların tecrübesine, bilgisine ve kalitesine göre müşterilerine fiyat sunmaktadırlar. Deneyimli ve işini iyi yapan bir tasarımcının firma bünyesinde tutulması firmalar açısından ciddi bir maddi külfet anlamına geldiğinden dolayı müşterilere tasarımların karşılığı olarak sunulan fiyatlar artmaktadır.

Üçüncü etken olarak web sitesi tasarımının genel satışa açık olup olmaması sayılabilir. Belli bir tasarım maliyetine birden çok müşterinin katılması müşteri başına düşen maliyeti ciddi oranda düşürmekle birlikte tasarım da aynı şekilde birçok müşteri tarafından kullanılmaktadır. Her müşteri için özel tasarım yapan firmalar, yaptıkları tasarımın karşılığı olarak yüksek fiyatlar sunmaktadır.

Başka bir müşteri için geliştirilmiş ama sunulan müşteri tarafından beğenilmemiş tasarımlar eğer rağbet görmüyorsa firmalar tarafından daha cüzi miktarlara satılabilmektedir. Ayrıca firmalar hazır tasarımlara ek paketler geliştirerek satıyorsa yine tasarımı ucuza sunmaktadırlar.

Tasarımın içerisinde barındırdığı responsive olması, admin panelinin olması, SEO tekniklerinin uygulanmış olması gibi ciddi emek gerektiren modüller tasarımla birlikte müşteriye sunuluyorsa doğal olarak fiyatlar artmaktadır.

İsteklerinizi Belirlemek Zorundasınız

Web tasarımı ve kodlaması ucu bucağı olmayan belli fiyat aralıklarına sığdırılamayacak kadar çok değişkeni içerisinde barındıran bir konu olmasından kaynaklı olarak her müşteri için ayrı değişkenlerin hesaba katıldığı bir konudur. Web tasarımı yaptırmadan önce yapmanız gereken temel şey ihtiyaçlarınızı belirlemek ve bu ihtiyaçlara göre hareket etmektir. Unutulmaması gereken nokta ciddi projelerin eşsiz olması gerektiğidir. Birden çok kişiye dağıtımı mevcut olan tasarımları sitenizde kullanmak Google gibi arama motorlarının gözünde sitenizin eşsiz olmadığı izlenimini doğuracağından dolayı sizin çok önem verdiğiniz ciddi projeniz istediğiniz yerlere gelemeyebilir. Eğer ortalama web siteleri yapmak istiyorsanız başvuracağınız modifikasyona uğramış hazır tasarımlar işinizi görecektir. Bu yolla kullanıcılarda oluşan aynılık hissi, tasarımınızın temeli aynı olmasına rağmen yapılan modifikasyonlar sonucu ortadan kalkacak; Google gibi arama motorlarının gözünde de siteniz kopya olmaktan çıkacaktır.

Yapmanız gereken bir diğer şey ise web sitesi açmadan önce bütçenizi oluşturmak ve web sitesi yapmak için gereken kalemlerin her birine bu bütçeyi mantıklı şekilde dağıtmaktır. Eğer bütçenizin tamamını tasarıma harcarsanız sitenizi barındırabileceğiniz kaliteli sunuculardan mahrum kalabilirsiniz. Ayrıca SEO uzmanlarına harcayacağınız bütçeden de feragat edeceğiniz anlamına gelen yanlış bütçe dağıtımı sonucu elinizde çok iyi tasarıma sahip ama işletilemeyen bir site olarak size dönüş sağlayabilir.

Projenizin genelini düşünmeli; sunucu, SEO, tasarım, kodlama, içerik gibi alanlara bütçe dağıtımını mantıklı şekilde yaparak sitenizin işletme sermayesini de ayırmalısınız. Unutmayın, tüm maddeleri tamamlayıp sitenizi yayına sorunsuz şekilde soksanız dahi ileride ortaya çıkabilecek çeşitli problemler için maddi külfetler altına girmeniz gerekebilecektir.

Web Tasarımı Yaptırmaya Karar Verdiniz Peki Ya Fiyatlar?
Oyla
Tarih: - 1 sene önce - Fuat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir