İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?

Bir web siteye sahip olarak dilediğiniz tüm içerikleri insanlarla paylaşabilirsiniz. Gezi yazıları, yemek tarifleri gibi sayısız konular hakkında yazı yazabilir, internet ortamında bir marka olabilirsiniz. Tabi görüldüğü kadar kolay bir iş değil. Bunun için çok emek harcamalısınız. Her gün binlerce yeni web site internet dünyasına katılıyor. İnternet kullanımının hayatımızın merkezine oturmasıyla birlikte, internet ortamında yeni mecralar ortaya koymanın yani web siteleri inşa etmenin nasıl olacağı şeklinde bir içerik oluşturmak sık sık sorulmasından kaynaklı mecburi hale geldi. Bu amaçtan hareketle bu makalemizde web sitesi nasıl kurulur sorusuna yanıt arayacağız.

Mobil Uyumlu Web Tasarım

Responsive yani duyarlı tasarım olarak adlandırılan mobil uyumlu web tasarım ile web siteleri bilgisayardaki deneyim ile telefonda kullanılabilecektir. Responsive sitenin bilgisayardaki tasarımıyla aynı şekilde telefonda da CSS ile boyutlandırma yaparak çalışır. Arama motoru optimizasyonu için en gerekli temellerden biridir.

Mobil Uyumlu Web Tasarımı

Sitelerinize cep telefonu ile giriş yapan kullanıcılar içeriği düzgün olarak görüntüleyemiyorsa, siteyi terk edecektir. Bu da size ziyaretçi kaybı yaşatacaktır. Oysa mobil uyumlu web sitelerinde durum farklıdır. Siteye giren ziyaretçilerin geçirdiği süre artar, hemen çıkma oranı düşer. Kullanıcı etkileşimi ve deneyimi açısından olmazsa olmaz bir etkendir. Sitenizi tüm cihazlara uyumlu yapmanız Google sıralamasını da etkileyecektir. Eskiden internet sitesi sahibi olmak bir lüks gibi görünüyordu. Oysa şimdi site yapmanın yanı sıra tüm cihazlara uyumlu olması bir zorunluluk.

Mobil dostu siteler Android, Ios, BlackBerry, Symbian, Windows Mobile gibi tüm telefonlarda sorunsuz açılmalıdır.

Web Tasarımının İncelikleri

Web tasarımının püf noktaları denilince herkes işin teknik boyutunu akıllara getirmektedir. Bu yanlış bir yargı olmasa da eksiktir. Zira teknik hususlardan ziyade içerikle ilgili çok büyük çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bunlar nelerdir diye soracak olursanız şöyle cevaplayabiliriz. Faaliyet gösterilen alanın ihtiyaçları, kullanıcıların istekleri, görsel seçimleri gibi hususlar son derece önem arz etmektedir.

Hedef Kitleye Özel Tasarımlar

Sitenizin hitap ettiği kitleye göre seçimler yapmanız son derece önem arz etmektedir. Bu kapsamda örnek olarak verecek olursak çocuklara hitap eden bir sitede yetişkin paylaşımlarında bulunmak doğru bir seçim olmayacaktır. Bunun tam tersi de söz konusu olabilir.

Teknik Hususlar

İşin büyük bir boyutu içerikle ilgili olsa da teknik hususların da göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Bu kapsamda sitelerin mobil uyumlu olması artık olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Zira kullanıcıların birçoğu artık internet sitelerine telefonları aracılığıyla girmektedir.

Responsive Siteler Neden Aramalarda Üst Sıralarda Görüntüleniyor

Responsive

Google’ın öneri olarak bloğunda sunması sonrası birçok webmaster ekran boyutuna duyarlı tasarımları tercih etmeye başladı. Responsive tasarıma sahip sitelerde alt alan adı şeklinde oluşturulan linklere gerek kalmıyor. Tek URL üzerinden site görüntülenebiliyor. Ayrıca kodlamanın tek olması sayesinde mobil sitelerde karşılaşılabilecek çeşitli hataların da doğrudan önüne tasarımcılar tarafından geçilebiliyor. URL yapısının tek olması sayesinde mobil cihazdan giren kullanıcıların ekstra olarak başka bir linke yönlendirilmesine gerek kalmıyor ve bu sayede web sitesi daha hızlı açılıyor. Daha hızlı açılan web siteleri de doğal olarak daha yüksek sıralamalara sahip oluyor.

Web Tasarımı Yaptırmaya Karar Verdiniz Peki Ya Fiyatlar?

Web tasarım sektörü, değişik fiyat aralıklarında hizmet veren ve çeşitli etkenler sayesinde fiyat mekanizmasını çalıştıran bir sektördür. Sektörde bazı firmalar düşük fiyatlar verirken bazı firmalar ise görece yüksek fiyatlarla iş yapmaktadır. Bir firma fiyat mekanizmasını oluştururken çeşitli etmenleri göz önüne almaktadır. Bunlardan birincisi firmanın hedeflediği müşteri kitlesidir. Üst seviye müşterilere hizmet veren firmalar, bu müşterilerin isteklerine cevap verebilmek için farklı departmanlar oluşturmakta ve hizmetlerini bu departmanlar aracılığıyla sürdürmektedir. İş gücü kullanımının artması, müşterilere sunulan fiyatların da yükselmesi anlamına gelmektedir.

Ücretsiz Web Tasarımı Yapmanızı Sağlayabilecek Çeşitli Araçlar

Web sitesi sahibinin teknik bilgisinin az olduğu ve teknik bilgisinin az olmasını bütçesiyle ikame edemediği durumlarda onların yardımına hazır web sitesi oluşturma araçları devreye girmektedir. Hazır web sitesi oluşturma araçlarını kullanmak genelde daha hızlı, daha kolay ve daha maliyetsiz olmaktadır. Genelde harcanan para domain ve sunucu için harcanan parayla sınırlı kalmaktadır.