Web Sitesi Nasıl Kurulur

İnternet kullanımının hayatımızın merkezine oturmasıyla birlikte, internet ortamında yeni mecralar ortaya koymanın yani web siteleri inşa etmenin nasıl olacağı şeklinde bir içerik oluşturmak sık sık sorulmasından kaynaklı mecburi hale geldi. Bu amaçtan hareketle bu makalemizde bu soruya yanıt arayacağız.

Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?

İnternet kullanımı her geçen gün biraz daha artıyor. İnsanlar gerek ticari amaçlar gerek hobi amaçlı olarak web sitesi yapmanın yollarını arıyor. Web siteleri bir alan adına ve bu alan adının barındırılabileceği sunucuya sahip yapılardır. Alan adı genelde domain olarak; sunucu ise host olarak anılmaktadır. Bu iki ayrı yapının NS yöntemleriyle birbirine bağlanması sonucu internet üzerinde yayın yapan tek bir yapı oluşturulur. İnternet üzerinde gezinen bir kişi web sitelerini görüntülemeye yarayan web tarayıcılarının adres çubuğuna domain bilgisini girdiğinde DNS sunucuları o alan adının bağlı olduğu sunucunun ve bu sunucunun yaptığı yayının yani web sitesinin ekranda görüntülenmesi sağlar.

Web Sitenizi Yayına Almadan Önce Taslak Çalışmalar Yapın

Bir web sitesi kod yapısıyla, tasarım yapısıyla ve içeriğiyle bir bütünü içerisinde barındırır. Web sitenizi gelişigüzel şekilde yayına almak genel estetik olguları karşılayamayacağı için yayına almadan önce kağıt üzerinde veya çeşitli programlarda taslaklar oluşturarak denemeler yapmanız ve bu denemelerinizi genel estetik anlayışına sahip büyük ve kabul görmüş sitelerle karşılaştırmanız sitenizin sağlığı açısından en önemli etken olacaktır.

Tasarımın tek başına yeterli olmadığını bu noktada söylemek gerekir. En basit tasarımın dahi sunucu tarafından yorumlanıp kullanıcıya sunulabilmesi için programlama dillerinin yardımına ihtiyacı vardır. Eğer web sitenizi yardım almadan hayata geçirecekseniz programlama dilleri hakkında da bilgiler edinmeniz gerekir.

Taslak Tasarımları Bitirdikten Sonra Sırasıyla Yapmanız Gerekenler

  • Tasarımınızı en basit ve öğrenilmesi en kolay diller olan HTML ve CSS kullanarak sunucunun yorumlayabileceği dillere çevirin.
  • Kod dosyalarınızı sıkıştırarak alandan tasarruf edin.
  • Web sitesi üzerine koyduğunuz görsellerin boyutunu optimize etmeniz sunucuların aşırı kullanımının önüne geçecektir.
  • İçerik olarak kullanıcılara sunacağız materyaller eşsiz yani özgün olmalıdır.
  • Kullanacağız görsellerin telife tabi olup olmadığını araştırmanız eğer satın alamıyorsanız telifli görsel kullanmamanız gerekmektedir.
  • Fotoğraflarınızı optimize etmek için görüntü kalitesinden ödün vermeden sıkıştırmanız gerekmektedir.
  • Mobil cihaz kullanımının artmasından kaynaklı web sitenizi responsive yani ekran boyutuna göre şekillenen tarzda inşa etmeniz gerekmektedir. Ya da mobil cihazlar için ayrı tema oluşturup bir alt alan adıyla bunu da yayımlamanız gerekmektedir.
  • Web sitenizin hızını çeşitli araçlar kullanarak test etmeli ve eğer yavaş ise yavaşlığa sebep olan durumları düzeltmelisiniz. Sayfa hızının ölçümü için Google PageSpeed Inssights kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak; Sıralanan bu maddeler tek kişinin bilgisinin dışında olmasından kaynaklı genelde profesyonel yardımla çözülebilen durumlardır. Dinamik, sürekli güncellenen ve mobil uyumlu bir site oluşturmak için bilginizin üst düzey olması gerekmektedir. Domain ve sunucu ihtiyacınızın ne olacağını kestirmek, faaliyet göstereceğiniz alanın ne olduğuyla alakalıdır. Sadece metinlerden oluşan bir web sitesi çok az kaynak tüketirken; tamamen videolardan oluşan bir web sitesi çok fazla kaynak tüketerek sunucunuzun aşırı zorlanmasına sebep olacaktır. Sunucunuzun aşırı zorlanmasını istemediğiniz durumlarda ise maliyetiniz artacaktır. Kısacası tüm bu süreç profesyonel desteği mecburi kılan bir süreç olmaktadır.

Web Sitesi Nasıl Kurulur
Oyla
Tarih: - 5 ay önce - Fuat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir