Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google’da kelimelerin aranma hacimlerini bulmak bir çok webmasterın ve reklamcının ortak problemlerinden birisi. Bir SEO ise bu problemi çoktan aşmış durumdadır. Sebebi ise bu konuda geliştirilen araçların bolluğu ve çeşitliliğidir. SEMRush, Keywordfinder ve Ubersuggest ücretli olarak kullanılan araçlardır. Bu makalemizde ise ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Google’ın aracını anlatacağız.

Google Anahtar Kelime Aracı kullanarak tamamen ücretsiz ve en doğru aranma sayısı verilerine ulaşabilirsiniz. Anahtar kelime planlayıcıya giriş yaptıktan sonra, yeni bir AdWords kampanyası yada SEO çalışması için anahtar kelimeler arayabilirsiniz. Dilerseniz direk web sitesi adresini yazarak sitenize uygun anahtar kelimeleri görebilirsiniz.

Aranma Hacmi ve Trendleri Alın sekmesinde ise gireceğiniz anahtar kelimeye benzer anahtar kelimeler ve aranma hacimlerini gösterecektir. Bu kısımda Dil, Ülke, Şehir gibi filtreler yapabiliyor, aylık bazda aranma hacimlerini görebiliyoruz.

Click Through Rate (CTR) Nedir?

Türkçe karşılığı Tıklama Oranı olan CTR bir reklamı gören kullanıcıların, görüntüleyen kullanıcılara oranıdır. Tıklanma / Görüntülenme şeklinde hesaplanmaktadır.
Bir reklamı 10.000 kişi görür ve 100 kişi tıklarsa, tıklanma oranı %0.01 yani %1’dir.

SEO & Dijital Pazarlama Ajansları

SEO Ajansı Nedir? Arama Motoru Optimizasyonu ve online reklamcılık hizmeti veren şirketlerdir. Başta Google AdWords olmak üzere Bing Ads, Yandex Direct ile internet reklamları hazırlayan dijital pazarlama ajansları.


İstanbul SEO Ajansları

SEO ReqSEOReq
İstanbul SEO Req Ajansı, 2009’da ilk Kurumsal SEO müşterisini kazandı. Şimdiye kadar bir kaç tane holding, onlarca marka ve yüzlerce siteye Google reklam & SEO çalışması yaptık.
Yeşilce Mahallesi Doğa Sokak Kökten Plaza No:6 Kat:3 Seyrantepe Kağıthane / İSTANBUL / TÜRKİYE
0 850 302 08 99
Neler Yapacağız?
• SEO – AdWords çalışmalarını birlikte yürütecek, Google yönergelerine uyum sağlayacağız.
• Yüksek AdWords faturalarınızı Arama Motoru Optimizasyonu yaparak düşüreceğiz.
• Sizin bir departmanınız gibi çalışacak, satış hacimlerinizi ve trafiklerinizi arttıracağız.
• Tüm tarayıcılarla, cihazlarla ve sitelerle olan entegrasyon sorunlarını çözeceğiz.
• Boş tıklamalar yerine, satışa dönebilecek ürünlerinizle ilgilenen müşteri adaylarına reklamlarınızı göstereceğiz.
• Müşteri geri dönüş oranlarında artış sağlayacağız.
• Sayfa açılış sürelerinde gözle görülür, testle ölçülür artış sağlayacağız.

Kullandığımız bazı araçlar: Google AdWords, Google Search Console, Google Analytics, Google Keyword Planner, Google PageSpeed Insight, SEMrush, Deep Crawl, GTMetrix, Searchmetrics, Ahrefs, Moz, Majestic, Screaming Frog, ubersuggest.io.


Optimizasyon Nedir?

Optimizasyon en iyi yani optimum olan demektir. Planlamada sistem kaynakları en iyi şekilde kullanılacak şekilde ayarlanır. Limitler kısıtlanıp, arttırılabilir. Bu bağlamda uygulanan optimizasyon kurumların cirolarını, karlarını, maliyetlerini, cezai durumlarını değiştirebilir.

Optimizasyonun amacı kar sağlamak olmalıdır. Tabiki bu işlemleri yaparken belirli dış giderler de olacaktır. Operasyon tarafında geliştirilen farklı optimizasyon teknikleri yer almaktadır.

Optimizasyon Nasıl Yapılır?

  • Sezgisel Algoritmalar (Huristics)
  • Benzetim ile Senaryo Analizi  (Meta-hueristics)
  • Matematik Programlama (Mathematical Programming)
  • Metasezgisel Algoritmalar (Meta-hueristics)
  • Doğrusal Programlama (Linear Programming)
  • Doğrusal Olmayan Programlama (Nonlinear Programming)

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?
Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu olan Search Engine Optimization organik arama sonuçlarında sitelerin sıralanması sağlayan algoritmaların tamamına verilen isimdir. SEO uyumu olmayan web siteleri arama sonuçlarında üst taraflarda yer alamaz. Google başta olmak üzere tüm arama motorları, web sitelerinin SEO uyumlu olmasını beklemektedir.

WordPress Yazı İçi Başlıklara Link Verme

WordPress yazı başlıklarına linkleme, sitenize uğrayan ziyaretçiler için çok büyük bir kolaylık sunar. Uzun bir makale yazdınız diyelim. Tabi bir sürü alt başlıklar yer alıyor. Ziyaretçileriniz için bu başlıkları, makaleden hemen önce gösterseniz nasıl olurdu? Böylelikle, kullanıcının ihtiyacı olan bilgiye kısa sürede erişmesini sağlayacaksınız.

Yazı içi linklemeyi sitenize entegre edebilmek için 2 seçeneğiniz var. Bunlardan ilki kodlama ile diğeri ise eklentiler ile. Wordpess’in pratik yanlarından biri de her isteğinize eklentiler ile karşılık veriyor olması. Kullanmamız gereken eklenti, Table of Contents Plus. Linkleme konusunda, en iyi eklentiler arasına ismini yazdırmayı başarmış son derece kullanışlı bir eklentidir.

Table of Contents Plus Eklentisi

Başlık Linkleme
Eklentimiizi indirip aktifleştirdikten sonra admin panelinden Ayarlar > TOC bağlantısına gelin. Main options bölümünde yapmanız gerekenler:

Position: Konu içi linklerin nerede gösterilmesini istiyorsanız bu bölümden seçebilirsiniz. Yazınızın en üst kısmında göstermek için “Top” seçeneğini işaretleyin.
Auto Insert: Bu bölümde linklemelerin hangi bölümlerde olacağını seçebiliyorsunuz. Sayfa, içerik vs…
Heading Text: Başlığın ne olmasını istiyorsanız bu bölümden seçebilirsiniz. Örneğin içindekiler gibi…
Heading text bölümü etkinleştirirseniz, alt kısımda seçenekler açılacak:
Allow the user to tog: Bu bölüm, linklemenin kullanıcılar tarafından açılıp gizlenebileceğini gösterir.
Hide the table of contents: Eğer bu kısmı aktif ederseniz, linkleme gösterilmez. Ancak “Göster” butonuna tıklandığı zaman gösterilir.

Google Bowling Nedir?

Kötü niyetli bir lamerın sitenizin Google sıralamasını düşürmek için sitenizin link satın almış gibi sizin adınıza backlinkler inşa etmesidir. Bildiğimiz gibi backlink satın alımı Google tarafından yasaklanmıştır. Peki Google tarafından yasaklanmasına rağmen Google Bowling diye bir tabir neden var? Google bu durumun varlığından haberdar değil mi? Tabii ki haberdar. Eğer sitenizin backlink saldırılarından korunmak istiyorsanız Google Disavow Tool ile tanımadığınız ve güvenmediğiniz backlinkleri engelleyebilirsiniz.