Organik Ziyaretçi (Hit)

Organik ziyaretçiler siteye kendi isteğiyle giren ziyaretçilere verilen isimdir. Sitelere gelen bu tarz hitlerin kazancı daha yüksek olacaktır. Çünkü reklam harcaması yapmadan, siteye erişen kullanıcılar dönüşüm gerçekleştirdiğinde herhangi bir ücret harcanmamış olacaktır. Siteye gelen trafiklerin organik olup olmadığını ölçmek için bazı yollar var.
1. Trafik kaynağı neresi?
2. Kaynak arama motorundan geliyorsa, hangi kelimede kaçıncı sırada?
3. Ziyaret alan sayfa tek sayfa mı yoksa site geneli mi?

Bu soruları cevapladığımız zaman, trafiğin organik mi yoksa yapay mı olduğunu anlayabiliriz.

Site Hızı Nasıl Arttırılır? PageSpeed Optimizasyonu

Web sitesi hızının yavaş olması, büyük ziyaretçi kayıplarına sebep olduğununu sanırım anlatmaya gerek yoktur. Bu yüzden Google PageSpeed Optimizasyonu yararlarından çok, teknik anlatım ile nasıl yapıldığını öğrenelim.

Yönlendirmelere İzin Vermeyin
Site içeriğinde herhangi bir yönlendirme zincirine izin vermeyin. En fazla 1 kez yönlendirme yapın ve site içerisinde yer alan herhangi bir link yönleniyor olmasın.
Css’i Küçültün
Sitenizde yer alan CSS dosyalarının tek bir dosyada olması ve sıkıştırılmış olması site hızınızı arttıracaktır. Özellikle son zamanlarda çok fazla sitede, kullanılmayan CSS dökümanları gördüm. Bunların tespiti için Unused CSS araçlarını kullanın. CSS’i sıkıştırmak için ise cssminifier isimli aracı kullanabilirsiniz.
Görünür İçeriğe Öncelik Verin
Siteniz açılır açılmaz, gelecek dökümanların sıkıştırılmış olması, sitenin en altında kullanılan JS dosyalarının görünür içerikte çağırılmaması çok önemlidir. Sitenizin en altına inmeyecek bir kullanıcı, en alt için gereken CSS veya JS dosyalarını yüklememelidir.
Oluşturmayı önleyen JavaScript ve CSS kodlarını ekranın üst kısmındaki içerikten kaldırın
Yani CSS kodlarının en aşağıda olması, sadece kaydırma çubuğu kaydırılmadan gelen ekranda InlineCSS kullanılması, daha sonra herhangi bir yerde Inline CSS kullanılmaması nacizane önerimdir. Bootstrap, yada herhangi bir front end framework’ün CDN den çağırılması da hızınızı arttırır.

Geniş bir Google güncellemesi doğrulandı

Algoritma Güncellemesi
Google tarafından her yıl gerçekleştirilen algoritma değişikliği, bu yıl da yapıldı ve Google’ın Twitter hesaplarından bu algoritma değişikliği doğrulandı. Özellikle SEO sektöründe yer alanları yakından ilgilendiren bu gelişme, en çok içeriği kötü olan siteleri etkiledi. Bu güncelleme ile özellikle sağlık siteleri trafik kaybı yaşadı. Yaşanılan bu kaybın giderilmesi için Teknik düzenleme yapmamıza gerek olmadığı görüldü ve Google çalışanları tarafından doğrulandı.

Web site sahipleri trafik kaybeden sayfalarda içerik güncellemeleri yapması gerekiyor. Henüz ismi duyurulmamış bu algoritma güncellemesi ile ilgili daha fazla detay ortaya çıktıkça sizlerle paylaşacağız.

Google Site Ekle

Google Logo
Google arama motoruna web sitesi ekleme işlemi basit bir işlemdir. En kısa yol ile https://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html adresinden sitenizin tam adresini gönderin. Bir sayfayı göndermeniz yeterli olur. Google botları sitenizdeki tüm sayfaları gezecek ve uygun sayfaları arama sonuçlarına dahil edecektir.

Organik Hit Nedir?

Organik Ziyaretçi
Siteye kendi isteğiyle yada doğal yollardan erişim sağlayan ziyaretçilere organik ziyaretçiler adı verilir. Bu şekilde Google’ı manipüle edebileceğini sanan tekniklerden uzak durmanızı da önermeden geçemeyeceğiz. Google yapay ziyaretçi akışlarını çok rahat şekilde anlayabilmektedir.

Ziyaretçilerin organik olduğu çok kısa ve kolay yollarla tespit edilebilmektedir. Bunlar ziyaret süresi, ziyaret başına sayfa sayısı, sitede kalma süresi, ziyaretin kaynağı gibi metriklerdir. En iyi doğal trafik kaynağı Google ve diğer arama motorlarıdır.

Google Rich Snippets Nedir?

Google zengin etiketler, kullanıcıların arama motorlarından çıkmadan bir çok sonucu görebilmesini hedefler. Google bu verileri web sitelerindeki Rich Snippets kaynaklarından alır. Bu özelliği kullanan web siteleri de arama sonuçlarında daha dikkat çekici şekilde görüldüğü için tıklama oranlarını arttıran bir hamledir.