Sosyal medya paylaşımları SEO’yu ne kadar etkiliyor?

Sosyal Medya ve SEO

Yeni bir web sitesi kurduktan sonra yapılacak ilk işler arasında yer alan sosyal medya hesaplarını oluşturmak, sitenizin Google‘da organik bir şekilde yükselmesine yardımcı olabilir mi? Bu soru son dönemde web sitesi sahiplerinin en çok merak ettiği konuların başında yer alıyor. Twitter, Facebook ve Tumblr gibi mecralar üzerinden ücretsiz backlink alabilmek mümkün. Ancak bunun işe yarayıp yaramadığı hala merak konusu.

En doğal backlink kazanma yöntemi: Sosyal medya!

SEO uzmanlarının üzerinden ittifak ettiği bir gerçek var: Sosyal medya üzerinden sitenizin sıkça paylaşılması, doğal ve organik bir backlink kazanma yöntemidir. Bu sayede hem sosyal medya kullanıcıları sitenizi ziyaret edebilir, hem de bu siteleri indeksleyen Google botları sitenize bağlantı verildiğini algılar.

Son dönemde makine öğrenme algoritmaları ve yapay zeka üzerine çalışmalarına hız kazandıran Google, sitenizin sosyal ağlarda doğal bir şekilde paylaşıldığını fark ettiğinde arama sonuçları sıralamasında öncelik tanıyabilir. Ancak bu tahminin şuana kadar herhangi bir Google yetkilisi tarafından resmî olarak dile getirilmediğini not düşmekte fayda var.

Sosyal medya ve SEO çalışmaları birlikte yürütülmeli

Yine de backlink kazanmak için yalnızca sosyal medya ağlarıyla yetinmek bir hata olabilir. Mümkün mertebe backlink aldığınız siteleri çeşitlendirerek sosyal medya platformlarıyla birlikte yürütmek çok daha akıllıca olacaktır. Tanıtım yazılarına ek olarak Twitter ve Facebook paylaşımlarını ihmal etmeyerek bunu sağlayabilmeniz mümkün.

Sosyal medya paylaşımları SEO’yu ne kadar etkiliyor?
Oyla
Tarih: - 1 sene önce - Mücahit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir