Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Günümüzde sosyal medya, diğer medya mecraları kadar etkili kullanılması gereken bir alandır. Sosyal medya yönetimi ise, insanları hizmet/ürün satışı konusunda etkileme ihtimali en yüksek olan bu kanalın çeşitli etkiler karşısında vereceği tepkilerin profesyonellik içerisinde yönetilmesi anlamına gelmektedir. Yıllık hizmet/ürün stratejimize göre olağan bir yönetim anlayışını oluşturmak sosyal medya hesaplarının yönetilmesindeki temel nokta iken; kriz anlarında PR çalışması yapmak ve süreci kontrol etmek ise ikincil amaçtır.

Sosyal Medya Yönetiminin Aşamaları

Sosyal medya hesaplarını profesyonel ilkeler gözeterek yönetebilmek için bazı aşamaların uygulanması zorunludur. Bu aşamalar ise şöyle sıralanabilir;

  • Hedef Kitlenin Belirlenmesi: Hedef kitlenizin hangi özelliklere sahip olduğunu iyi belirlemek, yapacağınız paylaşımlardan maksimum faydayı sağlamanız için ön koşuldur. Hedef kitlenizin yaşını, cinsiyetini, hobilerini, olumsuz tepki vereceği durumları önceden belirlemek ve çeşitli araçlarla analiz ederek bu analizlerin sonuçlarına göre paylaşım yapmak önemlidir.
  • İçerik Yönetimi: Hedef kitlenin seçilmesi beraberinde bazı zorunlulukları da getirmektedir. Hedef kitleniz, ürününüzü ve hizmetinizi doğrudan pazarlayacağınız kitle olduğu için onların hassasiyetlerine göre paylaşımlar yapmanız, onların anlayabileceği bir dil kullanmanız gayet önemlidir. İçerik yönetimiyle oluşturmanız gereken bir diğer şey ise marka algısıdır.
  • Diyalog Yönetimi: Hedef kitleniz belli kriterlere göre bir yığın halinde oluşturulduktan sonra yapmanız gereken şey daha ufak filtreler yardımıyla bu ana kitleyi kategorize etmek ve sonrasında bu kategorilerdeki müşterilere ayrı ayrı politikalar yardımıyla markaya sadakat duygusunu aşılamanız gerekmektedir.
  • Reklam Yönetimi: Sosyal medya üzerinde reklam araçlarını kullanmadan bir markayı, ürünü veya hizmeti doğrudan hedef kitlenize pazarlamak ne yazık ki pek mümkün olmamaktadır. Hal böyle olunca yapılması gereken şey, sosyal mecraların, şirketlere ve markalara sunmuş olduğu reklam yapma avantajından yararlanmak olmalıdır.
  • İstatistiki Verilerin Toplanması ve Analiz Edilmesi: Yukarıda sayılan tüm yönetim modellerinin sağlıklı şekilde oluşturulabilmesi ve harcanan emeğe karşılık kar maksimizasyonunun sağlanabilmesi için reklam kanallarından, hesaplardan ve hedef kitleden toplanan verilerin uzmanlarca analiz edilmesi ve bu analizler sonrasında da sosyal medya politikalarının hassas olarak kalibre edilmesi gerekmektedir.
Sosyal Medya Yönetimi
Oyla
Tarih: - 5 ay önce - Fuat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir