Sesli Arama Sonuçları İçin Sonuçlarını Optimize Edecek İpuçları

İnsan sesinin analiz edilerek mantık süzgecinden geçirilmesi konusunda büyük firmaların büyük yatırımlarla büyük adımlar attıklarını günden güne izliyoruz. Önümüzdeki süreçte de bu adımların artacağını tahmin etmek, bunca yatırımdan sonra zor değil. Sesli aramaların kullanıcı tarafında da ilgi görüyor olması, web sitesi sahiplerini bu alanda çalışma yapmaya ve sayfalarını optimize etmeye zorluyor.

Sesli Arama Tam Olarak Nedir?

Sesli arama ilk çıktığı zamanlarda tepki toplasa da günümüzde artan yatırımların meyveleri alındı ve insan sesi iyi şekilde analiz edilir ve sonuçlara yansıtılır hale geldi. Bir iş yaparken yazmak zor olduğundan dolayı sadece konuşarak işleri halletmek insanlar tarafından daha cazip görüldü. Çoğu zaman yazma imkanı varken de insanların sesli komutlarla işlerini halletmeleri ise gözlemlendi. Sonuç olarak konuşmanın, yazmaktan daha hızlı olduğunu insanlar mantık süzgecinden geçirdi.

Sesli Arama Verilerinin Analizi

Sesli komut sistemine sahip cihazlar yüzde yüz olarak düşünülürse; 2013 yılında %30, 2014 yılında %56 ve 2015 yılında %65 şeklinde sesli komut kullanımının arttığını gözlemliyoruz. 2008 ile 2016 arası dönemde ise sesli komut kullanımının 35 kat arttığını istatistiki veriler üzerinden okuyabiliyoruz. Sonuç olarak günümüzde android cihazlar üzerinden yapılan her beş aramadan biri, sesli komut sistemi üzerinden yapılıyor.

Sesli Arama

Kullanıcı deneyimi noktasında yapılan bir başka araştırmada ise sesli komut sistemini kullanan her 10 kişiden 7’si memnun iken; her 10 kişiden 3 ise tatminsiz olarak işaretlendi.

İnsanlar Sesli Komutları Neden Tercih Ediyor

Anlık kullanımda elle yazı yazmanın zor olması, deneyimler sonrası sesli komutların daha tatminkar olması gibi sebepler insanların sesli komutları kullanmasında temel noktalar olarak söylenebilir.

Sonuç olarak optimizasyon için yapılması gereken şey ise; daha uzun anahtar kelimelere odaklanmak, mobil için optimize sayfalar oluşturmak olarak sıralanabilir.

Sesli Arama Sonuçları İçin Sonuçlarını Optimize Edecek İpuçları
Oyla
Tarih: - 1 sene önce - SEOReq

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir