SEO Uzmanı

Seo uzmanı dijital pazarlamanın kilit elemanıdır. Bu hizmeti iyi bilen birine teslim etmek gerekir. Seçtiğiniz firma yada kişi sitenizi spam yada cezaya sokacak herhangi bir işlemden kaçınmalıdır.
SEO Uzmanı

SEO Uzmanı Nedir?

Web sitelerini arama motorlarına uyumlu hale getiren kişilere seo uzmanı denir. Bu şahıs editörlerle, tasarımcılarla ve yazılımcılarla organizasyonu yürütebilmelidir. Lider ve ileri görüşlü olmalıdır.

SEO Uzmanlarının Maaşları Ne Kadar?

Sektörde 0-1 yıllık deneyimli kişiler günümüzde ve ülkemizde 1250 ila 1750 TL arasında almaktadır. 1-3 yıllık deneyimli uzmanlar 1750-3000 TL aralığında çalışmaktadır. 3-5 yıllık uzmanlar ise 3000-4000 TL gibi bir ücret almaktadır. Sektörde 5-10 yıllık deneyimliler ise 4000-9000 TL arası almaktadır. Saatlik çalışma fiyatları 150 TL’den başlar.

Bu mesleği seçen kişiler başarıya ulaşmak için minimum 3 sene tecrübe kazanmalıdır. Doğal yöntemler ile sitelere çalışmalıdır. Başarılı referansları olmalıdır. Sektörü yakından takip etmelidir. Analytics’i iyi kullanabilmelidir. Anahtar kelime araştırması ve rakip analizi yapabilmelidir.

%100 garantili gibi sonuçlar veriyorsa dolandırıcıdır ve uzaklaşmanız gerekir. Backlink paketleri gibi tekniklerden uzak duracak birini seçin. Bu kişi eğitim almış olabileceği gibi, lise mezunu da olabilir. İngilizce bilmesi gerekmektedir. Hiç bir uzman yada danışman Google ile anlaşmalı değildir. En iyi SEO uzmanı İstanbul’da yer alır yada Freelence çalışır gibi bir durum yoktur.

İyi bir SEO Uzmanı olmak için

  • Web sitesi kurmayı bilmeyen biri SEO yapamaz.
  • Temel Web Teknolojilerine hakim olmalıdır.
  • Temel HTML + CSS + JS bilmelidir
  • Sektörde 5 yıldan uzun deneyimi olmalı.
  • Google’ın onayladığı tekniklerle çalışmalı.
  • Başarı sağlamış referansları olmalıdır.
  • %100 garantili sonuçlar verdiğini iddia ediyorsa uzak durulmalı.
  • Google Analytics’i yalayıp yutmuş olmalıdır.
  • İleri düzey saldırı koruma (Botnet, DDOS gibi saldırı yöntemlerine engel olabilme, Yorum ve İletişim formuna gönderilen reklam linklerini engelleme, spam mail engelleme, Backlink saldırılarından korunma, Hosting virüs temizleme v.b)
  • Eğitim almış olabileceği gibi, alaylı da olabilir.
  • Backlink Paketleri gibi teknikler kullanacağını söylüyorsa sitenize ceza aldırabilir.
  • Ona sorular sormayı unutmayın. Örn: Pogo Stick nedir, holistik seo nedir gibi sorular yöneltebilirsiniz.
  • Anahtar kelime araştırması, içerik önerileri sunabilmelidir.

SEO Uzmanları Listesi

Bertan UZUN
Merhaba! Ben İstanbul SEO Uzmanı Bertan. Web profesyonelliğine 2006’da Classic ASP siteler yazarak başladım. 2007’den beri SEO ile ilgileniyorum. İlk kurumsal SEO müşterim 2009 yılında Ankara’da bir yazılım firmasıydı. O tarihten beri hayatımı SEO ve dijital pazarlamadan kazanmaktayım. Yeteneklerim: Arama motoru optimizasyonu, YouTube SEO, Google Play Store SEO, App Store SEO, Google AdWords, Dijital Pazarlama, Website Trafik Analizi, Online İtibar Yönetimi, Dijital PR, HTML, WordPress, PPC.

Şuanda müthiş bir yazılım şirketinin SEO tarafını yönetiyorum. Bu nedenle freelance çalışmıyorum. Şirketimizle Kurumsal SEO işlerinizi yaparken mutlu olacağız.

Yiğit Konur
Türkiye’nin en iyi seo danışmanı. 2005 yılında internet kariyerine kendi websiteleri ile başlayan Yiğit, Ankara Bilkent Üniversitesi’ndeki eğitimine başlayana kadar bağımsız danışmanlık projelerinde yer aldı. Tüm süreçlerde bilgileri 2006 yılında açtığı bir blog sitesinde tutmaya başladı. Türkiye’nin SEO alanında ilk Türkçe kaynaklarından biri olan bu blogun hızlı popüler bir hale gelmesiyle birlikte SEO danışmanlığı sektöründe yer almaya başladı. 2010 yılında yine bir içerik kaynağı olarak yayın hayatına başlayan seozeo.com ile bugünkü Zeo’nun temelleri atılmış oldu. 2005 yılından bu yana dijital pazarlama ve SEO ile ilgilenen Yiğit, bugün başta Avrupa’nın en büyük SEO konferansı BrightonSEO olmak üzere, Digitalzone – CMMasters – SEMdays – WMF ve inOrbit gibi konferanslarda konuşmaktadır. Ayrıca Avrupa’da ve ABD’de sektörün Oscar Ödülleri olarak bilinen Search Awards’ta ülkemizi temsilen jüri olarak görev almaktadır.
Celil Can
Arama Motoru Optimizasyonu, Dijital Pazarlama, Dijital PR, İtibar Yönetimi, Search Engine Optimization (SEO), Facebook Reklam, Google Adwords.
Kaan Gülten
SEO sektörü ile ilgili çalışmalara 2007 yılında başlayan Kaan Gülten, sektöre 2009 yılında Seohocasi.com sitesiyle aktif olarak giriş yapmıştır. SEO kitabı ve paketleriyle iyi bir başarı yakalamıştır.
Tanıdığımız diğer uzmanlar: Emre Bartın, Uğur Eskici, İlyas Teker

SEO Uzmanı
Oyla
Tarih: - 1 ay önce - SEOReq

SEO Uzmanı” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir