SEO Ajansıyla Çalışmaya Başlamadan Önce Sorulacak 10 Soru

Her ticaret konusunda olduğu gibi SEO ajanslarıyla da çalışmaya başlamadan önce sormanız gereken sizi ve işletmecisi olduğunuz siteyi koruyacak bazı sorular mevcuttur. Doğru soruları sormak ve tatmin edici cevaplar almak işinizin başarıya ulaşması için önem arz eder.

SEO Ajansları Listesi İçin Tıklayın
Ofis

 1. Algoritma Güncellemeleri Hakkındaki Bilgileri Ne Seviyede?

  Çeşitli zamanlarda yararlı olarak kabul edilebilecek bir SEO uygulaması Google tarafından getirilen algoritma güncellemeleri sonrasında zararlı hale gelebilmektedir. Anlaşmak üzere olduğunuz SEO ajansının bu algoritmaların en ufak detayından dahi haberinin olması ve çıkması muhtemelen algoritma güncellemelerine göre kendisini revize edebiliyor olması gerekir.

 2. Algoritmik veya Manuel Olarak Uygulanan Cezalar Konusunda Hazırlıkları Var Mı?

  Algoritma güncellemeleri sonucu küçük ya da büyük fark etmeksizin çoğu siteye ceza verilebilmektedir. Çeşitli şikayetler sonrası ise manuel cezalar uygulanabilmektedir. SEO ajansınızın bu cezalardan en ufak hasarla kurtulmak için stratejileri olup olmadığını mutlaka öğrenmeniz gerekmektedir. Her ne kadar belli kaideler üzerine yapılsa da SEO uygulamaları, işin çeşitli trikleri sayesinde bilinmez bir tarafı da mevcuttur. Yani ceza her zaman imkan dahilindedir.

  Not: Cezadan kurtulmak kısa vadeli bir plandan ziyade uzun vadeli bir plan gerektirir. Sorduğunuzda uzun vadeli kaliteli link planlarını açıklayamıyorlar ise o SEO ajansından uzak durmakta her zaman fayda vardır.

 3. Başarılı Bir Kampanya Denildiğinde Ölçüt Olarak Neleri Alıyorlar?

  Google’ın çeşitli güncellemelerle kullanıcı deneyimi ve diğer bazı faktörleri göz önüne almadığı eski zamanlarda kaçıncı sırada olduğunuz SEO çalışmasının başarısı açısından en büyük göstergeydi. Hala bir gösterge olmakla birlikte toplam sonuç içindeki günden güne düşen yüzdelerle yer almaktadır. Google’ın her kullanıcı için farklı sıralama sonucu çıkarması sıralamanın öneminin git gide SEO başarısı açısından azaldığının göstergesidir.

  Günümüzde SEO’nun başarısı kullanıcılar tarafından doldurulmuş iletişim formları, oluşturulan broşürlerin indirilme sayısı, bültenlere kayıt olan kullanıcı sayısı ve alışveriş siteleri için tamamlanan siparişler gibi ek göstergelere de yoğunlaşmalıdır. Bir SEO ajansının, iyi bir SEO ajansının hedeflerini salt sıralama üzerinden kurmaması, yukarıdaki girdileri ve sonuçları da dikkat alması gerekir.

 4. Toplantı Görseli

 5. Spesifik Bir Anahtar Kelime İçin İlk Sayfa Garantisi Verebiliyor Mu?

  Eğer bir SEO ajansı ilk sayfa garantisini size sunabiliyorsa oradan ufak adımlarla uzaklaşmanız gerekir. Binlerce değişkenin göz önüne alındığı sıralamalarda hiçbir şeyin kesinliği yoktur. Ayrıca bir SEO ajansı size para iade garantisi veriyorsa yine bazı şeyler ters gidiyor demektir. Çıktıkları ilk sayfada size hoş görünecek kadar süre çeşitli yöntemlerle kalıp, para iade süresi geçtiğinde bu yöntemlerden vazgeçecek ve doğal olarak siz de sıralamada düşeceksinizdir.

 6. Referansları Nelerdir ve Destek Süreleri Nedir?

  SEO ajansı seçerken ilk yapmanız gereken şey sizin kendi hedeflerinizi belirlemeniz ve bu alanda uzmanlaşmış bir ajansla çalışmanızdır. Bazı ajanslar tanıtıma önem verip bu alanda uzmanlaşırken bazı ajanslar da tamamen teknik konularda uzmanlaşmaktadır. Aşağıdakilerden hangisini hedeflediğinizi ajanslara başvurmadan önce belirlemeniz önemlidir.

  -Teknik SEO incelemesi
  -Sayfa Optimizasyonu
  -Link Analizi
  -Rekabetçi Analizler
  -Site ve İçerik Tanıtımı

 7. İçeriklerinizi Pazarlamak İçin Talep Ettiği Ücret ve Bu Konudaki Başarı Kıstasları Neler?

  İçeriğin kalitesi, kullanıcı deneyimi ve SEO kavramı iç içe geçmiş kavramlar olmasından dolayı SEO ajansının içerik yönetimini ve pazarlamasını da yapabiliyor olması gerekir. İçerik üretirken kullandığı sistem de ajansın kalitesi açısından fikir vermektedir. Yüz kelime üzerinden ücretlendirme içeriğin gereksiz şişmesine sebep olabilmektedir. Bununla birlikte içeriğin pazarlanması kısmında sosyal ağlarda paylaşım yapılıp yapılmadığına da dikkat etmeniz gerekir.

 8. Referanslarının Ajans Hakkındaki Görüşleri Neler?

  Düz mantık olarak müşterilerini memnun eden ajans görece başarılı olarak kabul edilebilir. İçinize sinen müşteri profiline sahip bir ajansın referansları ile doğrudan sohbet etmek size ajansın kalitesi ve işlerini ne kadar ciddiye aldıkları konusunda fikir verecektir.

 9. Sektördeki Konumları Ne?

  Kaliteli ajanslar sektör etkinliklerinde boy gösterir ve bununla da övünürler. Tespiti kolay olduğundan ajans seçiminde müşteriye doğrudan fikir veren bir girdidir.

 10. SEO İşini Aldıkları Site İçin Stratejileri Nelerdir?

  SEO teknikleri siteden siteye doğrudan değiştiği için ajansınız size tam bir planı ilk günden sunamasa da sektördeki tecrübelerinden yola çıkarak kaba taslak bir planı doğrudan sunabilmelidirler.

 11. Sitede Yapılması Gereken Değişiklikleri Yapıp Bunları Sürdürebilecekler Mi?

  Sitenizi, çeşitli teknikler üzerinden revize edip, SEO’ya uygun hale getirebilecek ve bunun devamlılığını sağlayabilecekler mi?

SEO Ajansıyla Çalışmaya Başlamadan Önce Sorulacak 10 Soru
5 (100%) 1 oy
Tarih: - 6 ay önce - Fuat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir