Dijital PR Nedir?

Dijital PR
Dijital PR çalışması, geleneksel PR çalışmasının günümüz şartlarına ayak uydurması amacıyla çeşitli ekler getirilmiş hali olarak adlandırılabilir. Geleneksel PR çalışmasına içerik pazarlama, sosyal medya analizi, arama motoru analizi eklediğimizde modernize edilmiş bir geleneksel PR çalışması yani dijital PR çalışması ortaya çıkmaktadır.

Sahte Sosyal Medya Hesaplarının Kapatılması

İnsanlar arasındaki sosyal ilişkilerin reel dünyadan sosyal medya sitelerine kaymasıyla birlikte çeşitli problemler de ortaya çıkmaya başladı. Çıkan bu problemlerin temel noktasını, sahte sosyal medya hesapları oluşturarak çeşitli suçları işleyen insanlar oluşturmaktadır. Sosyal medya üzerindeki kullanımın artmasıyla birlikte en sık rastlanan suç türleri ise şöyle sıralanabilir.

 • Sahte Twitter hesabı açarak belirli suçları işlemek
 • Sahte Facebook hesabı açarak belirli suçları işlemek
 • Sahte Instagram hesabı açarak belirli suçları işlemek

Dijital Pazarlama Nedir ve Hangi Amaçlarla Hangi Alanlarda Kullanılır

Teknolojinin yarattığı rüzgar ve ortaya çıkardığı ürünlere bağlı olarak pazarlama sektörü de birçok değişime gebe kaldı. Bu değişimin sonucu ise yöntemlerin değişmesi şeklinde pazarlama sektörüne yansıdı. Dijital pazarlama adıyla ortaya çıkan süreç kısaca bir ürün veya hizmet sunan firmanın dijital platformlar üzerinde yaptığı tüm pazarlama çalışmaları olarak adlandırılabilir.

İnternetten Haber Kaldırma – Online İtibar Yönetimi

Online İtibar yönetimi ile internetteki içeriklerinizin yönetimini kendi elinize alabilirsiniz. Rakip firmalar yada şahıslar, internette istedikleri gibi yazılar yazabiliyor. Bu yazılar herhangi bir haber sitesinde, sözlük, blog yada forumlar olabilir. İşte bu gibi içerikler prestijinizi zedeleyebilir. Olumsuz içeriklerin dilediğiniz gibi silinmesi maalesef mümkün değil. Bilişim avukatlarının yaptığı tüm işlemler sadece Türkiye’ye özeldir. Google sunucuları Amerika’da olduğu için mahkeme aracılığıyla içeriklerin yayından kaldırılması gibi bir şey yoktur.Ama üzülmeyin, internetten haber kaldırmak için başka çözümler var.

Online İtibar Yönetimi

İnternette Haber Yayınlama ve Basın Bülteni Gönderme

Hazırlayacağınız basın bülteninin sanal ortamdaki kullanıcılar tarafından dikkatle okunması için bazı kurallara mutlaka uymanız gerekmektedir. Şirketiniz için haber hazırlamaktaki temel amaç, sizi takip etmesi muhtemel kullanıcı kitlesine mesajınızı en kısa ve etkin biçimde iletmektir. Kullanıcıyla doğrudan iletişim içerisinde olan mecraların başarılı olması neredeyse kaçınılmazdır. Bunu yapmanın bazı altın kuralları mevcuttur.
İnternete Haber Verin!

 • Haber başlığınız amacınızı tamamen açıklar nitelikte olmalıdır ve seksen karakteri geçmemelidir.
 • Hedeflediğiniz kitleye yönelik anahtar kelimelerin mutlaka başlığınız içerisinde geçmesini sağlamalısınız.
 • Başlığın altındaki ilk paragrafta yazının genel niteliğini özetler bilgilere yer verin. Böylece yazının genel haritası kullanıcının kafasında oluşacak ve sonrasında verdiğiniz bilgiler daha net anlaşılacaktır.
 • Yazının kısa olmasından hareketle basın bülteninizi mümkünse 300-800 kelime arasına sıkıştırmaya çalışın. Bir yazının çok kısa olması niteliksiz olduğu izlenimi yaratacak; çok uzun olması ise sıkıcı olacaktır. Kısaca ne çok kısa ne çok uzun bir yazı olmamalıdır.
 • Haber yayımlarken reklam yapmadığınızı hatırlayın. Daha samimi ama mesafeyi de koruyan bir dil kullanın.
 • Şirketinizi, ürününüzü tanıtan basın bültenlerini sürekli hale getirin. Gelişmelerden takipçilerinizi haberdar etmek onları mutlu edecektir.
 • Yazıyı çekici hale getirmek için yazıyla beraber resim, inografik, sunum dosyaları eklemeniz gerekmektedir.
 • Basın bültenleri için sitenizin bir köşesinde mutlaka bir alan oluşturun. Oluşturduğunuz bu sayfayı doğrudan arama motorları için optimize ederken aynı zamanda kullanıcı deneyimi arttıracak adımlar da atın. Örneğin sosyal medyada paylaşım butonları koymanız hep kullanıcılar açısından hem de basın bülteninizin okunma sayısı açısından size fayda sağlayacaktır.
 • Yazdığınız haberi sitenizin dışında da paylaşmaktan çekinmeyin. Basın bültenlerinin paylaşıldığı siteler üzerinde hesaplar oluşturarak sitenizle birlikte bu mecralarda da paylaşım yapın.
 • Haberleri tanıtım yazısı gibi yazmayın. Anahtar kelimelerden link vermeyin. Kısacası spam yapmayın.

Uluslararası PR

Uluslararası alanda faaliyet gösteren PR şirketleri bulmak oldukça zordur. PR şirketleri genelde lokal pazara odaklanırlar ve ilgilerini büyük alanlara vermekten çekinirler. Lokal piyasadan, genel piyasaya kayan şirketler ise gerçekten işinde ehil olarak adlandırılırlar.

Dünya piyasasında faaliyet gösteren PR şirketlerinin avantajı, şirketinizin veya kişisel markanızın değerini tüm dünya üzerinde koruyabilecek olmaları ve her nerede olursa olsun ortaya çıkan bir probleme çok hızlı şekilde müdahale edebilecek olmalarıdır. Büyük PR firmaları web sitelerini sadece lokal piyasayı ilgilendiren içeriklerle değil, daha komplike ve dünya piyasasını ilgilendiren içeriklerle donatırlar. Bu donatma işlemini de tek dil üzerinden değil, popüler olarak kullanılan ve kitlesi geniş birçok dil üzerinden yaparlar.

Firmaların ve kişilerin iletişim ihtiyaçlarını profesyonel olarak karşılayıp herhangi bir yanlış anlaşılmanın önüne geçmek gerçekten uzmanlık isteyen bir alandır. Dünya’nın gittikçe tek parça haline geliyor oluşu; sınırların ortadan kalkıyor oluşu gibi nedenlerden kaynaklı firmalar ve kişilerde buna uyum sağlamaktadır.

Her firmanın gittiği bölgenin kültüründe ve dilinde iletişim ihtiyacı doğmaktadır. Bölgenin kültürüne adapte olma sürecini sorunsuz atlatan firmalar o bölgelerde başarılı olmalarından kaynaklı, iletişim ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı profesyonel PR firmalarından yardım almaktadır. Dünya genelinde faaliyet gösteren PR firmalarının müşterileri de Dünya genelinde faaliyet gösteren firmalar olduğundan dolayı profesyonel bir iş profesyonel firmalar tarafından yönetilmektedir.