Responsive Siteler Neden Aramalarda Üst Sıralarda Görüntüleniyor

Responsive

Google’ın öneri olarak bloğunda sunması sonrası birçok webmaster ekran boyutuna duyarlı tasarımları tercih etmeye başladı. Responsive tasarıma sahip sitelerde alt alan adı şeklinde oluşturulan linklere gerek kalmıyor. Tek URL üzerinden site görüntülenebiliyor. Ayrıca kodlamanın tek olması sayesinde mobil sitelerde karşılaşılabilecek çeşitli hataların da doğrudan önüne tasarımcılar tarafından geçilebiliyor. URL yapısının tek olması sayesinde mobil cihazdan giren kullanıcıların ekstra olarak başka bir linke yönlendirilmesine gerek kalmıyor ve bu sayede web sitesi daha hızlı açılıyor. Daha hızlı açılan web siteleri de doğal olarak daha yüksek sıralamalara sahip oluyor.

Responsive tasarımların bir diğer avantajı ise GoogleBotların yani Google örümceklerinin sitenizden daha az veri çekerek aynı performansı gösteriyor olması olarak söylenebilir. Tek URL yapısından kaynaklı olarak Google örümceği aynı siteye ait iki farklı tasarımı çekmek yerine, responsive tasarıma sahip sitelerde tek tasarımı veri olarak alıp arama motorunun ana sunucularına yönlendiriyor ve bu durumda kaynak tasarrufu açısından Google tarafında avantaj sağlıyor.

Sonuç olarak webmasterların responsive tasarımları tercih ediyor olmasının sebebi hem mobil tasarım yaptırmanın maliyetinden kaçınmak hem de Google’ın yaptığı öneriler sonrası arama sonuçlarında üst sıralarda olmayı arzu etmek olarak sıralanabilir. Mobil cihazların kullanımının bu denli yaygınlaştığı günümüzde siz de web sitenizi responsive hale getirerek sıralamalarda geri düşmemeyi başarabilirsiniz.

Responsive Siteler Neden Aramalarda Üst Sıralarda Görüntüleniyor
Oyla
Tarih: - 1 sene önce - Fuat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir