Pazarlama Yöntemleri

Pazarlama Çeşitleri

İnternet erişiminin yaygınlaşması sonrası “tam bilgi” seviyesine doğru yaklaşan piyasa koşulları sayesinde artan rekabet sonucu bir ürünün ve hizmetin pazarlanması gittikçe zorlaşmaktadır. Üretilen malın her koşulda satıldığı eski piyasa koşulları geçerliliğini yitirmiş, ürün ve hizmet satılan alan kişiler üründen daha çok yanında sunulan ekstra hizmetlerle ilgilenir olmuşlardır. Yeni piyasa koşullarının kendini en çok gösterdiği alan ise dijital pazarlamadır.

Soru İşareti

Dijital Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

Dijital pazarlama tekniklerini kullanarak amaçlanan şey, standart pazarlama teknikleri uygulanırken amaçlananla aynı şeydir. Müşterinin bir ürünü aldıktan sonra markayı unutması değil; tam tersine markaya bağlı kalması ve sonraki alışverişlerinde de aynı markayı tercih etmesidir. Dijital pazarlama yöntemlerini kullanırken gözardı edilemeyecek dört başlık mevcuttur.

1. Elde Etme

Bir müşterinin markaya olan bağlılığını sağlamadan önce yapmanız gereken şey onu elde etmektir. Müşteri elde etmek, artan piyasa rekabeti koşullarında oldukça zordur. Klasik yöntemler izlenildiğinde dijital ortamda müşteriyi kazanmak oldukça zor olduğundan dolayı yapılması gereken şey hedef kitlenizin kullandığı web sitelerine ve diğer dijital mecralara reklam vermektedir.

2. Kazanma

Web sitenize giren kişiyi elde etmiş olursunuz ancak onu karlılığınızı arttıracak bir müşteriye çevirmeniz gerekmektedir. Kazanma kısmı her ürüne ve hizmete göre değişebileceğinden dolayı spesifik olarak anlatılabilecek bir nokta yoktur. Bu süreç tamamen satan ve satın alan arasındaki özel bir süreçtir.

3. Ölçümleme ve Optimize Etme

Sitenize gelen, sitenizden alışveriş yapan her müşterinin istatistiklerini tutabilecek etkin bir yapı kurarak sitenize gelip ürün almayan ziyaretçilerinizi nasıl müşteriye çevireceğinizi analiz etmeniz ve buna göre değişiklikler yapmanız gerekmektedir.

4. Elde Tutma ve Kitleyi Büyütme

Müşterilerinizi çeşitli avantajlar sunarak kendinize bağlamalı ve ilerleyen süreçte kitlenizi genişleterek sorunsuz bir satış ağı kurmanız gerekmektedir.

Pazarlama Yöntemleri
Oyla
Tarih: - 4 hafta önce - Fuat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir