Dijital Pazarlama Nedir?

Teknolojinin yarattığı rüzgar ve ortaya çıkardığı ürünlere bağlı olarak pazarlama sektörü de birçok değişime gebe kaldı. Bu değişimin sonucu ise yöntemlerin değişmesi şeklinde pazarlama sektörüne yansıdı. Dijital pazarlama adıyla ortaya çıkan süreç kısaca bir ürün veya hizmet sunan firmanın dijital platformlar üzerinde yaptığı tüm pazarlama çalışmaları olarak adlandırılabilir.

Trendler, dijital pazarlama yöntemlerinin şuan bile hissedilebilen hegomonyasını daha da arttırarak neredeyse tüm pazarlama sektörüne hakim hale geleceğini göstermektedir. Bu pazarlama türünde birçok aracı ortadan kaldırılarak neredeyse doğrudan denebilecek bir ilişki kurulur şirket ile son kullanıcı arasında. Geri dönüşlerin ve etkileşimin muazzam hızlarda gerçekleşiyor olması iki tarafında elini ciddi derecede güçlendirerek ürün veya hizmet deneyimini maksimize etmektedir. Kullanıcıların yorumlarının da ışık hızıyla yayılabildiği düşünülürse, dijital pazarlama çok daha net anlaşılabilir.

Dijital Pazarlamanın Kullanıldığı Alanlar

  • İnternet siteleri üzerinden
  • İnfografikler
  • Sosyal medya

ve benzerleri olarak sıralanabilir.

Dijital Pazarlama Taktikleri

1. SEO: Organik yani ücret ödenmeden ve yapay teknikler kullanılmadan trafik elde etmek amacıyla uygulanan teknikler bütünüdür. Odağında arama motorları ve kullanıcı deneyimi vardır.

SEO

2. İçerik Pazarlama: İçeriklerin oluşturulma aşamasındaki mantığın marka bilincini oluşturmak, trafik artışını sağlamak gibi noktalar üzerinden kurulması.

Content Marketing

3. Inbound Pazarlama: Çevrimiçi içeriğinizi kullanan müşterileri kendinize çekme, dönüştürme, bağlama ve hoşnut etme aşamalarını kapsayan, marka bağlılığını da arttıran süreci ifade eden pazarlama türüdür.

InBound

4. Sosyal Medya Üzerinden Pazarlama: Potansiyel ve doğrudan hedeflenmiş müşteri kitlesini hedef alan pazarlama yöntemlerini ifade eder.

Sosyal Medya

5. PPC: Tıklama başına ücret ödenerek yapılan reklamlar sonucu yapılan pazarlama işlemini ifade eden pazarlama yöntemidir. Örnek olarak Google Adwords, Facebook Reklamları vs. verilebilir.

Pay Per Click

6. Mail Marketing: Ürünü veya hizmeti mail listeleri üzerinden pazarlama sürecini ifade eder.

Mail Marketing

7. Online PR Çalışmaları: Marka bilinirliliğini ve saygınlığını korumak amacıyla web siteleri ve sosyal medya üzerinde yapılan çalışmaların tümünü ifade eden terimdir.

Online PR

Dijital Pazarlama Nedir?
Oyla
Tarih: - 3 ay önce - Fuat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir