Mobil Uyumlu Siteler Google’da Daha Üst Sıralarda Yer Alıyor

Geçen günlerde yapılan bir algoritma değişikliği sonucunda gelişen teknolojinin yıldızları olan mobil cihazlara uyumlu siteler Google’ın gözünde daha değerli hale geldi ve üst sıralarda listelenmeye başlandı. Algoritmanın tek faydası mobil site uyumlu sitelerin değil aynı zamanda içerik olarak da kaliteli olan sitelerin üst sıralarda listelenmesi oldu.

Yapılacak olan güncellemenin sinyallerinin daha önceden alınmasından kaynaklı gündemi ve webmaster sitelerini takip eden birçok site sahibi buna hazırdı ancak ufak bir azınlığı oluşturan kimi siteler de sıralamalarda yavaş yavaş geriye düşmeye başladı.

Mobil Uyum

Güncellenen Algoritmaya Uyum Sağlamak İçin Tavsiyeler

Sizde yukarıda bahsettiğimiz az sayıda webmasterlardan bir tanesi iseniz eğer, sitenizi mobil uyumlu hale getirmek için aşağıdaki tavsiyelerimizi dikkate almanızı öneririz.

  • Google algoritmayla beraber bir kılavuz yayımlayarak, webmasterların sitelerini nasıl mobil uyumlu hale getireceğini duyurdu. [1]
  • Sitenizi mobil hale getirseniz dahi tam uyum sağlanıp sağlanmadığını anlamak için Google’ın sunduğu mobil uyum testini gerçekleştirin.
  • Google Webmaster Tools içerisindeki araçları kullanarak mobil kullanılabilirlik raporunu alın ve siteniz kodları üzerinde bu rapora göre revize yapın.

Mobil kullanıcılar ve arama alışkanlıkları Google tarafından ve diğer arama motorları tarafından yıllardır detaylı olarak incelenen ve raporlanan; aynı zamanda büyük bir hızla gelişim gösteren bir gruptu. Bundan kaynaklı olarak sitelerin mobil uyumlu olma zorunluluğu son yıllarda arttı ve birçok webmaster bu ihtiyacı önceden gözlemleyerek sitelerini mobil uyumlu hale getirdi. Google’da bu ihtiyacı ve webmasterların gayretini görüp boşa çıkarmayarak, mobil uyumlu siteleri arama sonuçlarında bir adım öne taşıdı. Sizlerin de yapması gereken şey sitenizi mobil uyumlu hale getirerek çeşitli olumsuz sonuçlarından kaçınmak ve Google’ın sağladığı avantajlardan yararlanmak olmalıdır.

Mobil Uyumlu Siteler Google’da Daha Üst Sıralarda Yer Alıyor
Oyla
Tarih: - 1 sene önce - SEOReq

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir