İnternetten İçerik Kaldırma

İçerik Kaldırma Görsel

İnternet Sitelerinden İçerik Çıkartma
5651 sayılı yasayı dayanağı altına alan çözümler sayesinde internet ortamında yayımlanan her türlü onur kırıcı, PR zedeleyici içeriğe karşı hukukun getirdiği ölçüler çerçevesinde madur olan tarafın belirli sayfalara ve içeriklere müdahale etme ve sildirme şansı bulunur. Bu çözümler genelde içerik kaldırma, cevap hakkı ve düzeltme metni yayımlatma şeklinde özetlenebilir. Bu üç yöntemin işe yaramadığı durumlarda ise mahkeme kararı neticesinde ilgili içeriğe veya sayfaya erişim engeli getirilebilir.

İnternet Üzerinde İtibar Yönetimi ve İçerik Kaldırma
İçerik kaldırma işlemi ancak hukuki yöntemlerle gerçekleşebilen belli yasaların çizdiği sınırlar içerisinde bilişim avukatlarının başvuruları üzerinde ilgili mahkemeler tarafından uygulanabilen hukuki süreci ifade eder. İtibar yönetimi ise hukukçu olmayan danışmanlar tarafından internet ortamının taranarak olumsuz içeriklerin etkilerini oluşturmadan kontrol altına alınmasını ifade eder. Olumsuz içerikler, yapılacak olumlu içeriklerle baskılanarak kontrol altına alınır ve etki alanı büyümeden ortadan kaldırılır.Arama Motorundan İçerik Kaldırma
İçeriklerin hukuki yolla kaldırılmasından sonra istenmeyen haberlerin arama motorlarının ön belleklerinden silinmesi de gerekmektedir. Bu çeşitli yöntemlerle mümkün olsa da en garanti yöntem hukukçuların mahkemlerle iletişime geçerek yaptıkları kaldırma işlemidir. Arama motorlarının ön bellek sayfalarında yer alan bilgiler çeşitli kanunları dayanak alarak tamamen ortadan kaldırılır ve içeriğe ulaşım tamamen engellenmiş olur.

İnternetten İçerik Kaldırmak İçin Yapılması Gerekenler
Öncelikle kaldırılacak içeriğin ilgili yasanın maddelerini ihlal ediyor olması gerekir. Bu maddeleri ihlal etmeyen içeriklerin hukuki olarak kaldırılması ne yazık ki mümkün değildir. Sonrasında ise gerekli başvuru dosyası hazırlanarak bilişim avukatı aracılığıyla savcılığa suç duyurusunda bulunulur ve hukuki süreç başlatılmış olur.

İnternetten İçerik Kaldırma
Oyla
Tarih: - 8 ay önce - Fuat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir