İnternet ve Web Sitesi Hız Testi

İnternet hızlarının da artmasıyla birlikte kullanıcıların dikkat ettiği temel noktalardan bir tanesi de sitelerin açılma hızıdır. Artık bu sayfada TTNET ADSL, Türk Telekom, TURKCELL, Superonline, Vodafone, UyduNet, DSmart, TurkNet, Digiturk, Doping, millenicom yada Fiber internet kullanıcıları da ölçüm yapabilecek. Hızını test etmek için alttaki başlat butonuna bas.

Web Sitenizin Hızının SEO Üzerindeki Payı

Şu günlerde dahi internet ortamının hayatımızın merkezine oturduğunu söylemek mümkündür. Kişisel hayatımızda birçok şeyin yavaş olması yani beklemek, bekletilmek sinirimizi bozmaktadır. Banka kuyrukları ve otobüs kuyrukları gerçek hayatta en çok karşılaştığımız sinir bozucu durumların başında gelmektedir. Gerçek hayatımızda başımıza gelen durumu internet ortamına uyarlarsak yavaş açılan bir sitenin bizde yarattığı hissiyatla, otobüs sırası beklemek arasında pek bir fark olmadığını görebiliriz. Kısacası, uzun süre açılmayan bir sayfayla karşılaştığımızda diğer alternatiflerle doğrudan ilgilenmeye başlıyoruz.

SEO görüşmeleri için ajanslara gelen müşteriler direkt olarak site hızı konusunu ajans çalışanlarına açmakta ve bu konu üzerindeki fikirlerini almaya çalışmaktadırlar. Bu kadar çok sorulan bir sorunun cevabını bir yazı üzerinden vermenin daha mantıklı olacağını düşündük. Kullanıcı deneyimi açısından önem arz ettiğine emin olduğumuz site açılma hızının SEO üzerindeki etkisi nedir peki?

Açılma Hızının Sıralama Üzerindeki Etkisi

Google’ın resmi bloğu üzerinden yaptığı açıklamalardan biliyoruz ki site açılma hızı, sitenizin sıralamasını etkileyen temel faktörlerden bir tanesi. Google’ın kendi web sitesi üzerinde yaptığı bir denemede klasik olarak 10 adet sonuç yüklenen sonuç sayfasını 30 sonuç yüklenen bir sayfaya dönüştürmesiyle birlikte yükleme hızında oluşan yarım saniyelik gecikme arama trafiğindeki %20’lik azalmaya denk geliyordu. Yarım saniyenin diyeti olarak kullanıcılarının %20’sini kaybetmesi Google’ın arama algoritmasına site hızını da katmasındaki en büyük etkilerden bir tanesiydi.

Açılma Hızının Kullanıcı Deneyimine Etkisi

Site sahipleri olarak bizim temel amacımız arama sonuçlarında yukarı çıkarak maksimum derecede insanın sitemize girmesini sağlamak iken; aracı konumunda bulunan Google’ın temel amacı ise arama sonuçlarında listelediği web sitelerinin kullanıcılara maksimum faydayı en optimal biçimde sağlamasıdır.

Yapılan araştırmalar göstermektedir ki site hızının düşmesi, kullanıcıların site içerisinde bulunan içeriği görmeden çıkmalarına sebep olmaktadır. Amerika üzerinde faaliyet yürüten bir alışveriş sitesinin istatistikleri incelendiğinde kullanıcıların %51’inin sitenin yavaş yüklenmesi durumunda alışveriş yapmadan siteden ayrıldıklarını ve tekrar uğramadıklarını tespit ediyoruz. Sadece alışveriş siteleri için değil eşsiz bilgi içeriği sunan siteler içinde bu durum pek değişmiyor.

Sayfaların Geç Yüklenmesinin Temel Sebepleri

Host Kaynaklı Problemler

Sitenizin trafiğini sorunsuz şekilde kaldırabilecek ve update oranı yüksek bir host satın almanız sitenizin hızlı açılması ve 24 saat kullanımda kalması açısından önemli bir etkendir. Ayrıca hedef kitlenizin lokasyonuna göre host seçmeniz de önemli olan bir diğer faktördür.

Görsellerin Boyutları

Web sitelerinin geç yüklenmesinin emel sebeplerinden bir diğeri de içerisinde bulunan görsellerin optimize edilmemiş olmasıdır. Boyut olarak büyük olan görseller açılma hızını ciddi derecede düşürmektedir. Bu durumun mevcut olması halinde yapmanız gereken şey görsellerinizi optimize etmektir.

 

Sosyal Medya Paylaşım Butonları</h3

Sosyal medya paylaşım butonlarının görünmesini sağlayan kodlar genelde üçüncü parti sunuculardan çekildiği için bu sunucularda meydana gelen yoğunluklar doğrudan sizin sitenizi etkilemektedir.

Tasarım Sorunları

Gösteriş amacıyla minimalist olmaktan uzaklaşan ve görsellere boğulan tasarımlar genelde yavaş açılmanın en temel sebebi olarak değerlendirilir.

Site Hızınızı Test Etmek ve Geliştirmek Amacıyla Kullanabileceğiniz Çeşitli Araçlar

Google PageSpeed Insights

Domain bazında değil sayfa bazında çalışan bu araçla birlikte sitenizin sayfalarını ayrı ayrı test ederek nerelerde sorunlar olduğunu anlayıp buna göre çözümler üretebilirsiniz.

Google Analytics Site Hızı Verileri

Analytics hesabınızın “Davranış” sekmesi altında bulunan “Site Hızı” bölümünden sayfaların açılma hızlarını tarih bazında gözlemleyebilirsiniz.

Pingdom Website Speed Test
Ücretsiz olarak sunulan bu araç sayesinde oldukça detaylı raporlar elde edebilirsiniz.

Google PageSpeed Insights

Google Hız Testi
Google Developers tarafından sunulan bu araç sayesinde sitenizin hızını doğrudan arama motorunun sağladığı araç sayesinde test edebilirsiniz. Bu hız testi aracının size sunduğu avantajlar şunlardır:
-Sitenizin hem masaüstünde hem de mobil cihazlarda açılma hızını gösterir
-0 ile 100 puan arasında açılma hızını değerlendirerek fikir almanızı kolaylaştırır
-Yavaş açılan bir siteye sahipseniz veya sayfa hızını arttırmak istiyorsanız size önerilerde bulunur.
-Tarayıcılar için çıkarılan eklentiler sayesinde anlık testler uygulayabilirsiniz.

GTMetrix Sayfa Hızı Test Aracı

GTMetrix
Bir arama motoru tarafından sunulmasa da gayet kullanışlı bir test aracıdır. Bu aracın sizlere sunduğu imkanlar ise şunlardır:
-Hız testi sonucunu merak ettiğiniz sitenin YSlow ve GTMetrix puanlarını beraber sunarak size karşılaştırma imkanı sunar.
-Size sunduğu test sonucunu PDF formatında bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
-Araç siteyi sorgularken hangi sorguları kullandı ve bunlara karşılık hangi sonuçları aldı gibi detaylı bir rapor sayfasını sizlere sunar.

Pingdom Site Hızı Test Aracı

Üçüncü alternatif olarak kullanılabilecek ve güvenilirliği şaibeli olan bir araç olmakla birlikte karşılaştırma yapma açısından kullanımı mümkün olan araçlardandır. Sonuçlarını 0 ile 100 arasında sunar ve ayrıntılı raporun tarafınızdan indirilmesini sağlar.

İnternet ve Web Sitesi Hız Testi
5 (100%) 1 oy
Tarih: - 8 ay önce - SEOReq

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir