Geniş bir Google güncellemesi doğrulandı

Algoritma Güncellemesi
Google tarafından her yıl gerçekleştirilen algoritma değişikliği, bu yıl da yapıldı ve Google’ın Twitter hesaplarından bu algoritma değişikliği doğrulandı. Özellikle SEO sektöründe yer alanları yakından ilgilendiren bu gelişme, en çok içeriği kötü olan siteleri etkiledi. Bu güncelleme ile özellikle sağlık siteleri trafik kaybı yaşadı. Yaşanılan bu kaybın giderilmesi için Teknik düzenleme yapmamıza gerek olmadığı görüldü ve Google çalışanları tarafından doğrulandı.

Web site sahipleri trafik kaybeden sayfalarda içerik güncellemeleri yapması gerekiyor. Henüz ismi duyurulmamış bu algoritma güncellemesi ile ilgili daha fazla detay ortaya çıktıkça sizlerle paylaşacağız.

Google Site Ekle

Google Logo
Google arama motoruna web sitesi ekleme işlemi basit bir işlemdir. En kısa yol ile https://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html adresinden sitenizin tam adresini gönderin. Bir sayfayı göndermeniz yeterli olur. Google botları sitenizdeki tüm sayfaları gezecek ve uygun sayfaları arama sonuçlarına dahil edecektir.

Google Gibi Getir Nedir?

Fetch as Google yani Türkçesi ile Google Gibi Getir aracını kullanarak arama motoru botunun web sitenizi nasıl gördüğünü anlayabilir, indeks isteğinde bulunabilirsiniz. Bu araç neredeyse dakikalar içerisinde indeks almanızı sağlar. Öncelikle Google Search Console aracına sitenizi eklemeniz ve sol menüden bu aracı seçmeniz gerekiyor. Google’a site ekleme işlemi bu araçla çok hızlı şekilde yapılır.

Daha sonra sitenizde dilediğiniz alt dizinin girişini yapın ve getir diyin. Gördüğünüz indeks sizi tatmin ederse Google’a gönder seçeneğini seçerek bu içeriğin Google sonuçlarında yer almasını sağlayabilirsiniz. Çok hızlı indeks almanızı sağlayacaktır.
Google Gibi Getir

Google Hesabı Açma ve Silme

Google’ın ücretsiz servislerinin neredeyse tamamı üyelik istemektedir. Bir kullanıcı hesap oluşturduğu zaman, neredeyse tüm servislerden yaralanabilir. Hesabınızı dilerseniz Gmail üzerinden yada kendi servis sağlayıcınız üzerinden açabilirsiniz.

Google Hesabı Açma
Öncelikle üye olma ekranına erişim sağlayın ve bilgilerinizi doğru şekilde girin. SMS onayını yaptıktan sonra hesabınız açılmış demektir. YouTube, Google Play Store dahil tüm hizmetlere bu üyelikle ulaşacaksınız.

Google Hesabı Silme
Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra ayarlar/hesap tercihleri bölümünden “Hesabınızı veya hizmetleri silin” butonuna tıklayın. Alt tarafta yer alan onay alanlarını işaretledikten sonra hesabı sil seçeneğine tıklayın.

Google Hesap

CPC Nedir?

Tıklama Başı Ödeme anlamına gelen CPC, yayıncı ile reklam veren arasında gerçekleşen anlaşmadır. Bu modelde reklamlarınız tıklandığı zaman ödeme yaparsınız. En yaygın kullanılan Edinme maaliyetidir. Google AdWords kampanyalarında kurgular %90 olarak CPC’ye göre yapılır. Bu şekilde giriş ve satış maliyetleri kolayca ölçülebilmektedir. Aynı şekilde Pay Per Click(PPC) yada Cost Per Click olarak adlandırılabilir.

Pay Per Click

SEO Keywords Nedir?

Meta Keywords
SEO için yıllarca önemini koruyan Keywords yani Anahtar Kelimeler günümüzde anlamını yitirmiş, uzun kuyruklu cümleler bunun yerini almıştır. Eskiden web sitemizde kullandığımız Meta Keywords etiketlerinin de Google tarafından değerlendirilmemesi bunun en önemli göstergesidir.

Günümüzde ve gelecekte çok fazla anahtar kelimeye boğulan web siteleri sıralamalarını yitirmekle birlikte ceza sebeplerine de katlanması gerekmektedir. Web sitenizdeki spam durumunu yükseltecek her türlü işlem web sitenize zarar verecektir.

Özetlemek gerekirse: SEO için anahtar kelime belirlemenize gerek yok. Bunu Google sizlerin yerine belirleyecektir.

Google AdWords’de ise anahtar kelime çalışması devam ediyor. Burada anahtar kelime belirlerken en önemli metrik web sitemizdeki içerikler olmalıdır. Web sitemizde yer almayan anahtar kelimeleri Google AdWords’de barındırmak ise kalite puanlarını düşürecek ve tıklama başı maliyetleri arttıracaktır.