CPC Nedir?

Tıklama Başı Ödeme anlamına gelen CPC, yayıncı ile reklam veren arasında gerçekleşen anlaşmadır. Bu modelde reklamlarınız tıklandığı zaman ödeme yaparsınız. En yaygın kullanılan Edinme maaliyetidir. Google AdWords kampanyalarında kurgular %90 olarak CPC’ye göre yapılır. Bu şekilde giriş ve satış maliyetleri kolayca ölçülebilmektedir. Aynı şekilde Pay Per Click(PPC) yada Cost Per Click olarak adlandırılabilir.

SEO Keywords Nedir?

SEO için yıllarca önemini koruyan Keywords yani Anahtar Kelimeler günümüzde anlamını yitirmiş, uzun kuyruklu cümleler bunun yerini almıştır. Eskiden web sitemizde kullandığımız Meta Keywords etiketlerinin de Google tarafından değerlendirilmemesi bunun en önemli göstergesidir.

Günümüzde ve gelecekte çok fazla anahtar kelimeye boğulan web siteleri sıralamalarını yitirmekle birlikte ceza sebeplerine de katlanması gerekmektedir. Web sitenizdeki spam durumunu yükseltecek her türlü işlem web sitenize zarar verecektir.

Özetlemek gerekirse: SEO için anahtar kelime belirlemenize gerek yok. Bunu Google sizlerin yerine belirleyecektir.

Google AdWords’de ise anahtar kelime çalışması devam ediyor. Burada anahtar kelime belirlerken en önemli metrik web sitemizdeki içerikler olmalıdır. Web sitemizde yer almayan anahtar kelimeleri Google AdWords’de barındırmak ise kalite puanlarını düşürecek ve tıklama başı maliyetleri arttıracaktır.

Google Reklam Verme

Google’a reklam nasıl verilir sorusunun cevabı Google AdWords ve Google Ads’de yatar.  Google ile iletişim kurarak yardım alabilir yada sertifika sahibi uzmanlarla çalışabiliriz. İnternet reklamcılığında en büyük pazar payına sahip kuruluş Google’dır.

Google Logo

Google Reklam Hizmeti Dahilindekiler

 • Arama motorlarına uygun web sitesi elde edeceğiz.
 • Yüksek AdWords faturalarınızı, web sitenizi ve kampanyalarınızı optimize ederek düşüreceğiz.
 • Sitelerimiz kendi yazılımımız dahil bir çok seo yaılımıyla test edilecek optimizasyon problemleri giderilecektir.
 • SEO – AdWords çalışmalarını birlikte yürütecek, Google yönergelerine uyum sağlayacağız.
 • Yüksek AdWords faturalarınızı Arama Motoru Optimizasyonu yaparak düşüreceğiz.
 • Sizin bir departmanınız gibi çalışacak, satış hacimlerinizi ve trafiklerinizi arttıracağız.
 • Tüm tarayıcılarla, cihazlarla ve sitelerle olan entegrasyon sorunlarını çözeceğiz.
  Boş tıklamalar yerine, satışa dönebilecek ürünlerinizle ilgilenen müşteri adaylarına reklamlarınızı göstereceğiz.
 • Müşteri geri dönüş oranlarında artış sağlayacağız.
 • Sayfa açılış sürelerinde gözle görülür, testle ölçülür artış sağlayacağız.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google’da kelimelerin aranma hacimlerini bulmak bir çok webmasterın ve reklamcının ortak problemlerinden birisi. Bir SEO ise bu problemi çoktan aşmış durumdadır. Sebebi ise bu konuda geliştirilen araçların bolluğu ve çeşitliliğidir. SEMRush, Keywordfinder ve Ubersuggest ücretli olarak kullanılan araçlardır. Bu makalemizde ise ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Google’ın aracını anlatacağız.

Google Anahtar Kelime Aracı kullanarak tamamen ücretsiz ve en doğru aranma sayısı verilerine ulaşabilirsiniz. Anahtar kelime planlayıcıya giriş yaptıktan sonra, yeni bir AdWords kampanyası yada SEO çalışması için anahtar kelimeler arayabilirsiniz. Dilerseniz direk web sitesi adresini yazarak sitenize uygun anahtar kelimeleri görebilirsiniz.

Aranma Hacmi ve Trendleri Alın sekmesinde ise gireceğiniz anahtar kelimeye benzer anahtar kelimeler ve aranma hacimlerini gösterecektir. Bu kısımda Dil, Ülke, Şehir gibi filtreler yapabiliyor, aylık bazda aranma hacimlerini görebiliyoruz.

Banner Nedir? HTML5 Banner Yapısı

Banner; Web sitelerinde belirli ölçülerle ve amaçlarla dizayn edilmiş reklam görselleridir. Bir banner temiz ve basit olmalıdır. Karmaşık olmamalı okunabilir olmalıdır. Bir banner %70’den fazla yazı içeriyorsa bir çok reklam platformu bu banneri Kabul etmeyecektir. Bir banner nasıl yapılır sorusuna cevaplarımız aşağıdaki gibidir.

Google Contact (Kişiler)

Google Contact yani Kişiler bir iletişim yönetimi aracıdır. Rehberinizdeki kişileri sıralama, düzenleme, yedekleme, bulma ve birleştirme gibi görevleri vardır. Diğer Google ürünleriyle entegre çalışır. Web, Android, Symbian, iOS, BlackBerry, Palm, Pocket PC ve Windows Phone’da çalışır. Gmail ile senkronize olabilir.

Kişi ekleme
Google Kişiler’e gidin.
Sol üstteki Yeni Kişi’yi tıklayın.
İletişim bilgilerini ekleyin.

Kişileri düzenleme
Bir kişinin adını tıklayın.
Sağ üst köşedeki Düzenle simgesini Düzenle tıklayın.
Bilgileri düzenleyin.
Kaydet’i tıklayın.