Ücretsiz Google Araçları

Google’ın neredeyse bütün hizmetleri bedava. Web geliştiricileri için ücretsiz olan araçları sizler için derledik.
Google Araçları

Google Takvim

Google’ın kullanıcılar için sunduğu ücretsiz takvim ve ajanda hizmetidir. Ekip arkadaşlarımızın etkinlik takvimini izleyebiliriz.

Google Analytics

Ziyaretçilerin davranışlarını, kampanya performanslarını, ziyaretçilerin siteye nasıl ulaştığını, hangi saatlerde ve lokasyonlarda girildiğini, en çok zaman geçirilen sayfaları, reklam verilen mecraların dönüşüm oranlarını ölçen Google’ın ücretsiz hizmetlerinden biridir.

Google Formlar

Google’ın ücretsiz şekilde anket ve form toplama hizmetidir.

Google Slaytlar

Online olarak slayt yapma ve ekiple ortak çalışma imkanı sağlar.

Google E-Tablolar

Microsoft Excell’in online hali diyebiliriz. Ortak çalışma ve düzenleme imkanı verir.

Google Dökümanlar

Online olarak döküman ekleme, ekip ile birlikte düzenleme ve çalışma imkanı tanır.

Firebase

Herhangi bir platformda geliştirilen uygulamalar için kontrol paneli ve veritabanı ihtiyaçlarını karşılar. Google’ın ücretsiz olan bu servisi, özellikle mobil uygulama geliştirenler için idealdir. Firebase SDK kullanarak geliştirilen uygulamanın 500 ayrı özelliği için sınırsız raporlama ve depolama sunar. Bu depolama kullanıcı davranışları incelenebilir.

Admob

Google’ın mobil uygulama geliştiricileri için reklam yayıncılığı sağlar. Özellikle oyunlaştırmalarda kullanılabilir. Oyun yeniden başladığında yada kullanıcı oyun içinde ceza aldığında reklamlar gösterilebilir.

AdSense

Google’ın içerik bazlı reklam yayın servisidir. Web geliştiricileri bu uygulamaya kayıt olarak hızlı bir biçimde sitesine reklam alabilir. Google Display reklamları Adsense üzerinden yayınlanır.

Blogger

Google’ın ücretsiz olarak sağladığı blog hizmetidir. Bu servis sayesinde ister herhangi bir alan adında istersek siteadi.blogspot.com şeklinde blog yayını yapılabilir.

Google Dijital Atölye

Google’ın ücretsiz eğitim servisidir. Online varlık oluşturma, arama kampanyaları geliştirme, yerel reklamcılık, mobil rkelamcılık, görüntülü reklamcılık, online mağaza kurma gibi konularda ücretsiz eğitim sağlar.

Google Benim İşletmem

İşletme kaydı yaparak insanların işimizi yada benzer işletmeleri Google arama sonuçlarında ve Haritalarda aradığında işletmemizin tanımını, telefon numarasını, yol tarifini yorumlarını karşılarına çıkartır.

Google Cloud

Google’ın tüm sitelerinin ve YouTube’un kullandığı sunucu altyapısını son kullanıcıya sağladığı bulut üst düzey korumalı sunucu hizmetidir. Kayıt olan herkese 12 ay boyunca kullanılabilecek 300 dolarlık kredi verdiği için bu anlamda ilk yıl ücretsiz sayılabilir.

Google Tag Manager

Google etiket yöneticisi kullanarak web sitemize ekleyebileceğimiz tek bir kod ile 3. Parti yazılımların etiketlerini yönetebiliyoruz.

Google Haritalar Api

Google haritaları web sitelerimize veya uygulamalarımıza entegre etmemizi sağlar. Ücretsiz sağlanan apiler: Google Haritalar Yerleştirme, Street View, Yol Tarifi, Mesafe, Coğrafi Konum, Google Yollar, Saat Dilimi.

Google Merchant Center

Google AdWords reklam vereni olan herkese, ürünlerinin Google arama sonuçlarında ücretsiz görünmesini sağlar.  E-ticaret yapan siteler envanter verilerini yükleyerek tüketicilere Google arama sonuçlarında ürün ismi, ürün görseli, ürün fiyatı bilgilerini siteye girmeden gösterebilir.

Google Trends

ARama kelimelerinin ne sıklıkla aratıldığını gösteren ücretsiz bir Google Servisidir. Aranan kelimelerin yada cümlelerin hangi coğrafyada, hangi dillerde ve ne sıklıkla arandığını gösterir.

Google Web Designer

HTML5 Reklamlar, ve başka içeriği tasarlamamıza ve oluşturmamıza olanak tanır. 3D nesneler ile içerik üretebilir ve bu içerikleri zaman çizelgesinde canlandırabiliriz.

Google Translate Çeviri

Google Çeviri

103 dil arasında çeviri yapabilen Google Translate yapay zekaya tam uyumlu. Bu diller arasındaki çevirilerde başarı oranını son yıllarda çok fazla arttırmış olan Google, android telefonlarda tek tuşla çeviri imkanı sağlıyor. İnternet bağlantısı olmadan da kullanılabilme imkanı sağlayan Google Translate, bir çok dili telefonunuza indirebilmenizi sağlıyor. Aynı şekilde herhangi bir dosya indirmeden direk arama motoruna “hello ne demek” gibi aramalar yaptığınızda otomatik olarak çeviriyi yapacaktır. Yada Google sonuçlarından da kullanabilirsiniz.

Google saniyede 100 reklamı yayından kaldırdı

Arama motoru Google, her yıl düzenli olarak “kötü reklamlar”a dair istatistiksel verileri açıklamayı sürdürüyor. Şirketin politikalarına aykırı reklamları engelleme noktasında her geçen yıl kendini geliştirdiğini de bu verilerin açıklanmasıyla öğrenmiş oluyoruz.

BAN

Google Plus Nedir?

Google tarafından kurulan sosyal ağ olan Google Plus 28 haziran 2011’de yayın hayatına başladı. İlk dönemde davet sistemiyle giriş yapılabilen Google+ bugün dünyada milyonlarca insanın kullandığı bir sosyal platformdur. Tüm sosyal ağlar gibi profiller temelli çalışır ve fotoğraf, video, duvar yazısı paylaşımına imkan tanır.

Google Plus+

Google Adsense hakkında 6 efsane ve gerçek

Google Adsense

Geçmişten günümüze uzun yıllar boyunca, Google Adsense hakkında sıklıkla duyduğumuz 6 efsane dolaşmaktadır.  Oldukça sık duyulan efsaneler ve gerçeklik payını irdelediğimiz bu yazıda, aslında Adsense hakkında muamma olarak görülen konulara bir nebzede olsa ışık tutmuş olacağız.

Efsane 1: 336×280, 300×250 ve 250×250 ölçülerindeki reklamlar daha etkili sonuçlar verdiği için, bu reklam boyutlarını kendi sitemde uyguluyorum.

Gerçek 1: Bu tutum genel anlamda doğru kabul edilebilir olsa da, her web sitesi için kesinlikle işe yarayacağı anlamı taşımamaktadır.  Çünkü her Web sitesinin genellikle kendine özgü tasarımsal özellikleri bulunduğu için, sitenize uygun olan reklam boyutlarını bularak yerleştirmek en akılcı yoldur.

Efsane 2: Daha yüksek ücretler ödeyen anahtar kelimelerle ilgili web sitesi kurmak, daha az ücret ödenen anahtar kelimelerle ilgili Web siteleri kurmaktan daha karlıdır.

Gerçek 2: Ciddi anlamda profesyonel bir SEO uzmanı iseniz, bu efsaneyi geçerli kabul edebiliriz.  Çünkü yüksek ücretli anahtar kelimeler de, rekabetinde çok üst düzey olacağı unutulmamalıdır. Aksi halde daha rahat yükselme sağlayacağınız düşük anahtar kelime ücretleri bulunan kategorilere yönelmek, daha mantıklı bir seçenek olabilir.

Efsane 3: Google reklam ağı olan Adsense ani bir şekilde hesabınızı yasaklandığında, kendinizi bu yasaklama üzerinden savunmak için artık hiçbir şansınız yok.

Gerçek 3: Bu bilginin temeline indiğimizde, aslında yanlış bir bilgi olduğunu söylemek mümkündür.  Çünkü Google Adsense hesabınız askıya alıp ya da tamamen kapatmadan önce, yanlış giden şeyler için iki defa uyarı gönderir. Dünya genelinde milyonlarca Adsense yayıncısı olduğunu düşünürsek, Google’nin yapılan yanlışlıklar için her yayıncı ile birebir muhatap olma imkanının olmadığını veya böyle bir imkanın çok büyük maliyetler doğuracağını bilmemiz gerekir.  İkinci seçenek olarak ise, Google Adsense hizmet şartları ile ilgili hiçbir şekilde fikrinizin bulunmadığını kanıtlarsanız, hesabınızı yeniden aktif hale getirebilirsiniz.  Lakin bu seçeneği kullanmak, oldukça zordur.

Efsane 4: Google Adsense ile çok kısa sürede, çok büyük paralar kazanılabilir.

Gerçek 4: Bir web sitesi açarak bu web sitesine Adsense kodları ekleyip çok iyi paralar kazanabilmek, normal hayatta yapılan her işte olduğu gibi, önemli ölçüde emek ve gayret istemektedir.  Farklı işlerde gösterilen emek ve gayretin neticesinde başarılı olmak nasıl mümkünse, Google Adsense içinde durum aynıdır. Tabii ki burada yapılması gereken, oldukça doğru bir strateji izlemektir.

Efsane 5: Web sitesini sürekli olarak ziyaret eden kullanıcılar, reklam gelirlerini artırır.

Gerçek 5: Direkt olarak böyle bir düşünceyi savunmak, oldukça yanlıştır.  Ancak Web sitesinin sürekli ziyaret edilmesi, Web sitesinin değerini artırarak daha fazla ziyaretçi çekeceği için, dolaylı yoldan bu efsaneye doğru kabul edebiliriz.  Bu varsayımın, reklam gelirlerine direkt olarak katkısı bulunmamaktadır.

Efsane 6: Adsense kullanarak binlerce lira kazanan yayıncılar, bu kazancı her gün milyonlarca insanın ziyaret ettiği bir web sitesi üzerinden elde etmektedirler.

Gerçek 6: Google Adsense ile aylık binlerce hatta on binlerce lira kazanan web sitelerinin olduğu, tartışılmaz bir gerçektir.  Ancak Adsenseden aylık çok büyük paralar elde eden çoğunluk, bunu sadece bir tek web sitesi ile değil, birden fazla web sitesi ile yapmaktadır.

Yukarıda Google Adsense hakkında yıllardır dolaşan 6 efsane ve bu efsanelere göre 6 gerçek hakkında bilgiler verdik.  Sizinde bir web siteniz var ve gerekli düzeyde reklam geliri elde edemediğinizi düşünüyorsanız, reklam yerleşimlerinde veya farklı etkiler üzerinde yanlış bir strateji izliyor olabilirsiniz.

Adsense reklam yerleşimi için Web sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçmeniz halinde, reklam yerleşimlerini inceleyerek profesyonel bir şekilde tüm eksiklikleri gidererek, reklam gelirlerinizi arttırabiliriz.

Açılış Sayfası (Landing Page) Optimizasyonu

Açılış Sayfası

Açılış Sayfası Nedir?

Web sitelerine reklamlar veya yönlendirmeler vasıtasıyla gelen ziyaretçilerin gördüğü sayfadır. Landing Page olarak da adlandırılabilir. Ziyaretçilerin gördüğü ilk sayfa olup, satışa dönebileceği için iyi optimize edilmelidir.