Google Adsense hakkında 6 efsane ve gerçek

Google Adsense

Geçmişten günümüze uzun yıllar boyunca, Google Adsense hakkında sıklıkla duyduğumuz 6 efsane dolaşmaktadır.  Oldukça sık duyulan efsaneler ve gerçeklik payını irdelediğimiz bu yazıda, aslında Adsense hakkında muamma olarak görülen konulara bir nebzede olsa ışık tutmuş olacağız.

Efsane 1: 336×280, 300×250 ve 250×250 ölçülerindeki reklamlar daha etkili sonuçlar verdiği için, bu reklam boyutlarını kendi sitemde uyguluyorum.

Gerçek 1: Bu tutum genel anlamda doğru kabul edilebilir olsa da, her web sitesi için kesinlikle işe yarayacağı anlamı taşımamaktadır.  Çünkü her Web sitesinin genellikle kendine özgü tasarımsal özellikleri bulunduğu için, sitenize uygun olan reklam boyutlarını bularak yerleştirmek en akılcı yoldur.

Efsane 2: Daha yüksek ücretler ödeyen anahtar kelimelerle ilgili web sitesi kurmak, daha az ücret ödenen anahtar kelimelerle ilgili Web siteleri kurmaktan daha karlıdır.

Gerçek 2: Ciddi anlamda profesyonel bir SEO uzmanı iseniz, bu efsaneyi geçerli kabul edebiliriz.  Çünkü yüksek ücretli anahtar kelimeler de, rekabetinde çok üst düzey olacağı unutulmamalıdır. Aksi halde daha rahat yükselme sağlayacağınız düşük anahtar kelime ücretleri bulunan kategorilere yönelmek, daha mantıklı bir seçenek olabilir.

Efsane 3: Google reklam ağı olan Adsense ani bir şekilde hesabınızı yasaklandığında, kendinizi bu yasaklama üzerinden savunmak için artık hiçbir şansınız yok.

Gerçek 3: Bu bilginin temeline indiğimizde, aslında yanlış bir bilgi olduğunu söylemek mümkündür.  Çünkü Google Adsense hesabınız askıya alıp ya da tamamen kapatmadan önce, yanlış giden şeyler için iki defa uyarı gönderir. Dünya genelinde milyonlarca Adsense yayıncısı olduğunu düşünürsek, Google’nin yapılan yanlışlıklar için her yayıncı ile birebir muhatap olma imkanının olmadığını veya böyle bir imkanın çok büyük maliyetler doğuracağını bilmemiz gerekir.  İkinci seçenek olarak ise, Google Adsense hizmet şartları ile ilgili hiçbir şekilde fikrinizin bulunmadığını kanıtlarsanız, hesabınızı yeniden aktif hale getirebilirsiniz.  Lakin bu seçeneği kullanmak, oldukça zordur.

Efsane 4: Google Adsense ile çok kısa sürede, çok büyük paralar kazanılabilir.

Gerçek 4: Bir web sitesi açarak bu web sitesine Adsense kodları ekleyip çok iyi paralar kazanabilmek, normal hayatta yapılan her işte olduğu gibi, önemli ölçüde emek ve gayret istemektedir.  Farklı işlerde gösterilen emek ve gayretin neticesinde başarılı olmak nasıl mümkünse, Google Adsense içinde durum aynıdır. Tabii ki burada yapılması gereken, oldukça doğru bir strateji izlemektir.

Efsane 5: Web sitesini sürekli olarak ziyaret eden kullanıcılar, reklam gelirlerini artırır.

Gerçek 5: Direkt olarak böyle bir düşünceyi savunmak, oldukça yanlıştır.  Ancak Web sitesinin sürekli ziyaret edilmesi, Web sitesinin değerini artırarak daha fazla ziyaretçi çekeceği için, dolaylı yoldan bu efsaneye doğru kabul edebiliriz.  Bu varsayımın, reklam gelirlerine direkt olarak katkısı bulunmamaktadır.

Efsane 6: Adsense kullanarak binlerce lira kazanan yayıncılar, bu kazancı her gün milyonlarca insanın ziyaret ettiği bir web sitesi üzerinden elde etmektedirler.

Gerçek 6: Google Adsense ile aylık binlerce hatta on binlerce lira kazanan web sitelerinin olduğu, tartışılmaz bir gerçektir.  Ancak Adsenseden aylık çok büyük paralar elde eden çoğunluk, bunu sadece bir tek web sitesi ile değil, birden fazla web sitesi ile yapmaktadır.

Yukarıda Google Adsense hakkında yıllardır dolaşan 6 efsane ve bu efsanelere göre 6 gerçek hakkında bilgiler verdik.  Sizinde bir web siteniz var ve gerekli düzeyde reklam geliri elde edemediğinizi düşünüyorsanız, reklam yerleşimlerinde veya farklı etkiler üzerinde yanlış bir strateji izliyor olabilirsiniz.

Adsense reklam yerleşimi için Web sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçmeniz halinde, reklam yerleşimlerini inceleyerek profesyonel bir şekilde tüm eksiklikleri gidererek, reklam gelirlerinizi arttırabiliriz.

Google AdWords Fiyatları

AdWords
Google AdWords ücretleri her anahtar kelime ve web sitesi için farklıdır. Reklam vermek istediğiniz gün, saat, bölge, cinsiyet gibi filtrelemelerle de fiyatlar değişmektedir. Fiyatları düşürmek için yapılan bazı teknikler vardır. Örneğin sitenizin kalite puanları, reklam maliyetlerinizi etkileyecektir. Kalite puanları Sitenizin hızlı açılması, kullanıcının aradığını bulabilmesi gibi bir çok farklı algoritma ile belirlenir.

Açılış Sayfası (Landing Page) Optimizasyonu

Açılış Sayfası

Açılış Sayfası Nedir?

Web sitelerine reklamlar veya yönlendirmeler vasıtasıyla gelen ziyaretçilerin gördüğü sayfadır. Landing Page olarak da adlandırılabilir. Ziyaretçilerin gördüğü ilk sayfa olup, satışa dönebileceği için iyi optimize edilmelidir.

Google’a Reklam Vermek

Google AdWords’e reklam vererek yeni müşterilere ulaşın. Google Partner sertifikalarına sahip uzmanlarımız reklamlarınızı yönetsin.

Google Logo

Neler Yapacağız?

 • Arama motorlarına uygun web sitesi elde edeceğiz.
 • Yüksek AdWords faturalarınızı, web sitenizi ve kampanyalarınızı optimize ederek düşüreceğiz.
 • Sitelerimiz kendi yazılımımız dahil bir çok seo yaılımıyla test edilecek optimizasyon problemleri giderilecektir.
 • SEO – AdWords çalışmalarını birlikte yürütecek, Google yönergelerine uyum sağlayacağız.
 • Yüksek AdWords faturalarınızı Arama Motoru Optimizasyonu yaparak düşüreceğiz.
 • Sizin bir departmanınız gibi çalışacak, satış hacimlerinizi ve trafiklerinizi arttıracağız.
 • Tüm tarayıcılarla, cihazlarla ve sitelerle olan entegrasyon sorunlarını çözeceğiz.
  Boş tıklamalar yerine, satışa dönebilecek ürünlerinizle ilgilenen müşteri adaylarına reklamlarınızı göstereceğiz.
 • Müşteri geri dönüş oranlarında artış sağlayacağız.
 • Sayfa açılış sürelerinde gözle görülür, testle ölçülür artış sağlayacağız.

Google AdWords mü SEO mu ?

AdWords mü SEO mu?
SEO ve AdWords arasında kıyaslama yapmak pek mümkün görünmüyor. SEM yani arama motoru pazarlamacılığının en önemli iki alanıdır. İki tarafın da aynı hızla yükselmesi ve optimize edilmesi gerek. Zorluk anlamında sıralarsak SEO daha zor bir işlemdir. AdWords’de 15 dakikada reklamlar yayınlanabilir. Ama iç optimizasyonu iyi olmayan bir site Google AdWords’de kalite puanlarına takılacaktır. SEO yaparak Google AdWords’de sitenizi kolayca yayınlayabilir ve hedef kitlenize çeşitli spesifik özellikler tanımlayabilerek ulaşabilirsiniz. Saat, gün, yer, dil, yaş, cinsiyet gibi özelleştirmeler vardır. SEO’nun maliyeti ile Adwords’ün maliyetini kıyaslayacak olursak SEO’nun maliyeti daha düşüktür.

Google AdWords Temel Düzey Sertifika Eğitimi Notları

Google Adwords Temelleri

Adwords temel düzey eğitiminde online reklamın avantajları, nasıl kullanıldığı, ölçme, raporlama da dahil olmak üzere temel ve orta öncesi bilgiler verilir.Eğer sınava girmek isterseniz 120 dakika içinde %80 geçer not ile sertifika sahibi olabilirsiniz. Sınavın eskiden 50 dolar ücreti vardı ama şimdi ücretsiz. Sadece başarısızlıkla sonuçlanırsa 1 hafta sonra tekrar girebilirsiniz.
Sınavlar online olarak yapılır ve Google Partner’e kayıt olmanız gerekmektedir.Orada sınav giriş linki ve sertifikalarım bölümü mevcut.
Adwords Reklamın Avantajları: Reklamlarınızın direk müşteri aday adaylarına gösterilmesini sağlar. İlgilenmeyen kişileri filtreleyerek ilgisiz reklamlara ücret ödememenizi sağlar. Bu reklamlar masaüstü, tablet, dizüstü ve akıllı telefonlarda gösterilir.
Reklam Hedefleme Nasıl Yapılır?
Temelde anahtar kelimeler aracılığıyla yapılmaya başlar. Müşteriler bu terimleri aradığında ilgili web sitelerini ziyaret ettiğinde reklamlarınız bu kelimeler ile gösterilir.
Örnek vermek gerekirse spor, sporcu besinleri, sporcu gıdaları gibi kelimeler ile hem arama ağında hemde alakalı sitelerde gösterim sağlayabiliriz. Yaş, konum ve dil seçimi yapılıp müşterilerin yaşı, konumu ve dili seçilebilir. Belirli cihazlar, gün ve saat sıklıkları da seçilebilmektedir. Adwords müşteri merkezi ve Google Play’deki Adwords uygulaması ile reklamlarınızı oluşturabilir ve kontrol edebilirsiniz.
Hangisinin dönüşümü daha iyiyse ona göre reklamlar çıkmak daha mantıklı olur. Evet birden fazla reklamlarımız olmalı ve onları analiz yapmalıyız ki en çok satış hacmi nereden geliyorsa ona yönelmeliyiz.