Google İçerik Kaldırma Rehberi

Dünyanın en gelişmiş arama motoru olan Google içerik kaldırma konusunda 2 kategoride destek olmaktadır.

Telif Hakkı Olan İçeriği Kaldırma

Telif hakkı sahipleri Google’da yer alan Tv şovları, filmler, videolar, ses kayıtları, dersler, makaleler, kitaplar, besteler, resim, poster, video oyunları, bilgisayar yazılımları gibi eserlerinin izinsiz yayınlandığını tespit ederse bu içeriği kaldırabilir.

Google otomatik olarak bu içerikleri kaldırmaz, telif hakkı sahibinden bildirim bekler. Eğer çalışmalarınızın izinli ve sizin olduğunuzu ispat edebilirseniz (DMCA gibi) https://www.google.com/webmasters/tools/legal-removal-request?hl=tr&pid=0&complaint_type=1 adresinden telif hakkınızı içeren içeriği kaldırmayı talep edebilirsiniz.

Eğer telif hakkı sizde değilse, bu işlemden sonra avukat masrafları gibi cezalar da yiyebilirsiniz. Bunun için dikkatli davranın.

Google’dan Bilgi Silme

Google sadece telif hakkı olan içerikleri değil, bireye zarar verici içerikleri de kaldırmak için destek olmaktadır. Bu içerikler Banka hesabı, kredi kartı, imza görselleri, tıbbi kayıtlardır. Bunun dışında yer alan bilgilerin silinmesi için destek olmamaktadır. Bu demek oluyor ki Haber, Blog yada herhangi bir görselinizi kaldırmak için destek olmamaktadır. https://support.google.com/legal/troubleshooter/1114905?rd=1#ts=1115655 adresinden ilerleyebilirsiniz.

Google siteyi arama sonuçlarından silse bile, diğer arama motorları ve sosyal medyalar’da içerikler yer almaya devam edecektir. Bunun için en iyi seçenek site sahibiyle iletişim kurmaktır.

Google İçerik Kaldırma

 

Google İçerik Kaldırma Rehberi
Oyla
Tarih: - 5 ay önce - SEOReq

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir