Google Analytics Eğitimi

Analytics Eğitimi

Yapılan bir araştırmada web site sahiplerinin ve reklam pazarlama bölümü çalışanlarının Google Analytics‘i yalnızca yüzde 20 kapasiteyle kullandığı ortaya çıkmış bulunuyor. Eğer rakiplerinizi geçmek istiyorsanız neden Analytics‘i daha verimli kullanmayasınız ki? Keza bir şirkette SEO uzmanı olarak çalışıyorsanız da Analytics’i kullanmayı çok iyi bilmeniz size avantaj sağlayabilir.

Özellikle e-ticaret siteleri için çok kullanışlı istatistikler çıkartan Google Analytics, tamamen ücretsiz olmasına rağmen dünyanın en gelişmiş performans analiz servislerinin başında geliyor. Bu servisi etkin bir şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tavsiyelere kulak vermenizde fayda olacaktır.

Google Analytics’e Kayıt ve Kurulum

İki adımda çok kolay bir şekilde kayıt olma olanağına sahiptir. İlk adım, analizini izlemek istediğiniz web sitesinin bilgilerini Analytics’de istenilen alanlara doldurun.  Daha sonra JavaScript olarak verilen izleme kodunu kopyalayın. İzlemek istediğiniz sayfanın “head” bölümüne kodu yapıştırın.

Hemen çıkma oranını ölçün

Sitenize giren ziyaretçiler bir sayfayı görüntüleyip hiçbir etkileşime girmeden hemen çıkış yapıyorsa, burada bir sorun var demektir. Analytics‘in derlediği hemen çıkma oranı verilerini ölçümleyerek nerede hata yaptığınızı öğrenip, buna karşı çözüm yolları arayabilirsiniz.

En çok ziyaretçi gönderen kaynakları bulun

Bir e-ticaret sitesini Adwords veya Facebook reklamları olmaksızın tamamen organik hitle ayakta tutabilmek gerçekten büyük başarı. Bu başarıya giden yolda ne aşamada olduğunuzu öğrenmek için sitenize gelen kullanıcıların ücretli mi, yoksa ücretsiz ziyaretçi gönderen kaynaklardan mı geldiğini ölçebilirsiniz.

Kullanıcı etkileşimini gözlemleyin

Analytics’te oturum açtıktan sonra Davranış > Davranış akışı bölümüne giriş yaparak sitenize giren ziyaretçilerin etkileşimini görüntüleyebilmeniz mümkün. Ana sayfayı ziyaret eden bir kullanıcının hangi alt sayfa ve içeriklere erişim sağladığının bilgisine bu yolla ulaşabilmek yine sizin elinizde.

Uygulama galerisine göz atın

Google Analytics API‘sini kullanarak geliştirilmiş onlarca farklı yazılım, Analytics’in uygulama galerisinde yerini almış bulunuyor. Çoğu kullanıcı tarafından henüz keşfedilmeyen bu uygulamalar sayesinde Google Analytics‘ten çekilen verileri çok daha etkin bir şekilde yorumlayıp anlamlı sonuçlar çıkarabilmeniz mümkündür. Check My Analytics, Analytics Portfolio, Tatvic ve NextAnalytics bunların başında geliyor.

Hesap Kontrolü

Hesabınızla ilgili tüm seçenekleri kontrol edebilmenizi sağlayan bölümdür. Bağlı olan web siteleriyle ilgili tüm işlemleri bu sekmede gerçekleştirebilirsiniz. Site ekleme veya kaldırma işlemlerini de burada düzenleyebilirsiniz.
Bununla birlikte ortak kullanıcıları da bu alanda yetkilendirebilirsiniz. Ad Exchange, AdWords gibi diğer Google ürünleri ile bağlantıları bu sayfada yapabilirsiniz.
Temel olarak Google Analytics kullanımı bu şekilde. Burada sadece önemli noktalara değindim. Aracı inceleyerek çok daha farklı işleriniz için kullanabilirsiniz.

Trafik Almayan Sayfa ve İçeriklerin İyileştirilmesi

Kaliteli ve özen gösterilmiş uzun içerikler hazırlamak geri dönüş oranının artmasına ve ziyaretçinin sitede kalmasına sebep olmaktadır. Kısa ve basit içerikler oluşturmaktansa daha uzun ve araştırmaya dayalı içerikler oluşturun. Trafik almayan içeriklerinizi bulmak için ise iki yöntem mevcut. Google Analytics ile Google Search konsolu birbirine bağlayarak sonuçları ortaklaştırmak.

Verimsiz Sayfaları Destekleyin

Eğer bir sayfaya gelen kullanıcıların hemen çıkma oranı yüksek ise anlamanız gereken şey o sayfadaki içeriğin yetersiz olduğudur. Bir sayfada hemen çıkma oranının yüksek olması tüm siteyi etkilediğinden dolayı yapmanız gereken şey o içeriği verimli ve tatminkar bir seviyeye çıkarmaktır. Sayfaya giren kitleyi analiz etmeli ve onları içine çekecek şekilde o sayfayı geliştirmelisiniz.

Trafiği Huni Haline Getirin

En verimli sayfalarınızı Analytics araçları kullanarak analiz edin ve bu verimli sayfaları birbirine bağlayın. Bu bağlama şekli kullanıcının ilgisini arttıracak şekilde olsun. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken temel nokta birbirine bağladığınız içeriklerin birbirleriyle ilintili içerikler olması gerekliliğidir.

Sonuç Olarak

SEO’yu oluşturan algoritmalar devamlı değilse de ilkeler değişmemekte sadece gelişmektedir. Bu noktada trendi yakalamalı ve onun üzerine koyarak ilerlemelisiniz. Günümüzde SEO web sitesi eksenli değil; kullanıcı odaklı oluşturulduğundan dolayı potansiyel kitlenizi tam olarak anlamalı ve onları içinize alacak içerikler üretmelisiniz. Kendinize bağladığınız her kullanıcı, sıralamada yükselmenizi sağlayacak bir araç halini alacaktır.

Google Analytics Eğitimi
5 (100%) 2 oy
Tarih: - 7 ay önce - Mücahit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir