Google Analytics Nasıl Kullanılır ve Kurulur?

Google Analytics Eğitimi

Google Analytics ürünü, web sitelerinizin içerik analizini yapmak ve başarı oranını ölçmek tercih edebileceğiniz en iyi çözümdür. Her ne kadar bu konuda farklı araçlar olsa da Google’ın Analytics ürünü aralarındaki en başarılı ücretsiz hizmettir.
Analytics sayesinde web sitenizin trafiğini detaylı şekilde izleyebilirsiniz. Kullanımı tamamen ücretsizdir. Diğer Google ürünleri ile kolayca bağlantı kurabilirsiniz. Kullanmaya yeni başlıyorsanız biraz karışık gelebilir. Google Analytics’in nasıl kullanıldığına başlayalım. Bu eğitim dökümanı sayesinde başlangıç aşamasını öğrenmek için aşağıdaki 7 maddeyi takip edin.

  1. Google Analytics’e Kayıt ve Kurulum

İki adımda çok kolay bir şekilde kayıt olma olanağına sahiptir. İlk adım, analizini izlemek istediğiniz web sitesinin bilgilerini Analytics’de istenilen alanlara doldurun.  Daha sonra JavaScript olarak verilen izleme kodunu kopyalayın. İzlemek istediğiniz sayfanın “head” bölümüne kodu yapıştırın.

Eğer WordPress kullanıyorsanız Analytics eklentisi kurarak daha kolay halledebilirsiniz.

  1. Giriş Sayfası

Ana sayfanızda hesabınızın genel durumunu görüntülersiniz. Gezinme çubuğunda üç sekme mevcuttur. Bu üç sekme: özelleştirme, raporlama ve yönetici sekmeleridir. Yine anasayfada izlediğiniz web sitelerin listesini görebilirsiniz. Analiz yapmak istediğiniz web sitenin üzerine tıklayıp inceleyebilirsiniz.

  1. Aracı Anlamak

Analytics aracını sorunsuz bir şekilde kullanmak için kullanılan dili iyi anlamalısınız. Özellikle önemli parametrelerin anlamlarını mutlaka bilmelisiniz. Verilerin sizin için anlam ifade etmesini sitiyorsanız metrikleri güzelce kavramanız gerekir. Bunu da araştırma ve tecrübeyle elde edersiniz.

  1. Raporlama

Raporlama bölümü en çok zaman geçirilen alandır. Bu bölümde tüm verileri genel olarak analiz edebilirsiniz. Siteniz hakkında genel bir fikir edinebilirsiniz. Gerekli iyileştirmeleri de bu sayfadaki analizden çıkarabilirsiniz.

  1. Kaynak

Trafiğin nerden geldiğini bilmek sizin için son derece önemli olmalıdır. Böylelikle eksik alanı veya daha çok trafik sağladığınız alanı tespit edip gerekli SEO ve diğer teknik işlemleri uygulayabilirsiniz. Örneğin sosyal medyadan gelen trafik gayet iyi görünüyorsa, sosyal medyadaki reklam çalışmalarınızı arttırabilirsiniz.

Bununla birlikte arama motorlarından gelen trafiğin hangi kelimelerden geldiğini kolayca anlayabilirsiniz. Eğer kelimeler gizli gözüküyorsa açılan sayfalardan kelimeyi tahmin edip bu sorunu aşabilirsiniz.

  1. Özelleştirme

Paneli kendi kullanım şeklinize göre özelleştirebilirsiniz. Böylelikle ihtiyaçlarınıza göre raporlar hazırlama fırsatı bulursunuz. Gereken tüm raporlar, isteğinize göre şekillenmiş ve işinize yaramayan şeylerdan arınmış şekilde elinizde olur.

  1. Hesap Kontrolü

Hesabınızla ilgili tüm seçenekleri kontrol edebilmenizi sağlayan bölümdür. Bağlı olan web siteleriyle ilgili tüm işlemleri bu sekmede gerçekleştirebilirsiniz. Site ekleme veya kaldırma işlemlerini de burada düzenleyebilirsiniz.

Bununla birlikte ortak kullanıcıları da bu alanda yetkilendirebilirsiniz. Ad Exchange, AdWords gibi diğer Google ürünleri ile bağlantıları bu sayfada yapabilirsiniz.

Temel olarak Google Analytics kullanımı bu şekilde. Burada sadece önemli noktalara değindim. Aracı inceleyerek çok daha farklı işleriniz için kullanabilirsiniz.

Google Analytics Nasıl Kullanılır ve Kurulur?
Oyla
Tarih: - 2 sene önce - Ahmet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir