Google Analytics Kullanarak SEO Yapmak

Analytics SEO

Arama motoru algoritmalarını analiz edebilmek için kullanılan en temel araçlardan biri kullanıcı verilerini toplamaktır. Bu araçlardan en başarılısını ise doğrudan Google ücretsiz şekilde bizlere sunuyor. Yapılması gereken şey web sitenizde Analytics kodları kullanmak ve kullanıcılarınızı analiz ederek sayfalarınızda optimizasyon yapmak.

Trafik Almayan Sayfa ve İçeriklerin İyileştirilmesi

Kaliteli ve özen gösterilmiş uzun içerikler hazırlamak geri dönüş oranının artmasına ve ziyaretçinin sitede kalmasına sebep olmaktadır. Kısa ve basit içerikler oluşturmaktansa daha uzun ve araştırmaya dayalı içerikler oluşturun. Trafik almayan içeriklerinizi bulmak için ise iki yöntem mevcut. Google Analytics ile Google Search konsolu birbirine bağlayarak sonuçları ortaklaştırmak.

Verimsiz Sayfaları Destekleyin

Eğer bir sayfaya gelen kullanıcıların hemen çıkma oranı yüksek ise anlamanız gereken şey o sayfadaki içeriğin yetersiz olduğudur. Bir sayfada hemen çıkma oranının yüksek olması tüm siteyi etkilediğinden dolayı yapmanız gereken şey o içeriği verimli ve tatminkar bir seviyeye çıkarmaktır. Sayfaya giren kitleyi analiz etmeli ve onları içine çekecek şekilde o sayfayı geliştirmelisiniz.

Trafiği Huni Haline Getirin

En verimli sayfalarınızı Analytics araçları kullanarak analiz edin ve bu verimli sayfaları birbirine bağlayın. Bu bağlama şekli kullanıcının ilgisini arttıracak şekilde olsun. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken temel nokta birbirine bağladığınız içeriklerin birbirleriyle ilintili içerikler olması gerekliliğidir.

Sonuç Olarak

SEO’yu oluşturan algoritmalar devamlı değilse de ilkeler değişmemekte sadece gelişmektedir. Bu noktada trendi yakalamalı ve onun üzerine koyarak ilerlemelisiniz. Günümüzde SEO web sitesi eksenli değil; kullanıcı odaklı oluşturulduğundan dolayı potansiyel kitlenizi tam olarak anlamalı ve onları içinize alacak içerikler üretmelisiniz. Kendinize bağladığınız her kullanıcı, sıralamada yükselmenizi sağlayacak bir araç halini alacaktır.

Google Analytics Kullanarak SEO Yapmak
Oyla
Tarih: - 3 ay önce - Fuat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir