Dijital PR Nedir?

Dijital PR
Dijital PR çalışması, geleneksel PR çalışmasının günümüz şartlarına ayak uydurması amacıyla çeşitli ekler getirilmiş hali olarak adlandırılabilir. Geleneksel PR çalışmasına içerik pazarlama, sosyal medya analizi, arama motoru analizi eklediğimizde modernize edilmiş bir geleneksel PR çalışması yani dijital PR çalışması ortaya çıkmaktadır.

Geleneksel olarak konuşmak gerekirse metinler, haberler ve krizler eski tip medya organları üzerinden yayılır. Geleneksel PR çalışması ile bu süreç kontrol altına alınarak kişinin veya kurumun süreçten minimum zararla ya da maksimum faydayla ayrılması hedeflenirdi. Dijital PR çalışmasının beklentileri de aynı olmakla birlikte geleneksel PR çalışmasından farklılaştığı nokta dijital platformların bu süreci geleneksel yöntemler kullanıldığında kontrol edilemez hale getiriyor oluşu olarak açıklanabilir.

Dijital PR çalışması ile geleneksel PR çalışmasına eklemlenen araçlarla birlikte sürecin kolayca kontrol altına alınıp yönetilmesi mümkün hale gelir. Bir ürünün pazarlanması doğru yöntemler ve araçlar kullanıldığında, doğru kitle seçimi uygun araçlarla yapıldığında gayet kolaydır. Önemli olan bunların bileşkesini en doğru şekilde seçebilecek bilgi birikimine sahip olmaktır.

Aynı şekilde bir ürün, kişi ya da kurum için yapılan karalama kampanyasının etkisinin kırılması hatta uygun şartlar mevcut ise negatif kampanyanın tersine çevrilerek pozitif hale getirilmesi gibi durumlar da söz konusu olabilmektedir.

Modern PR süreci kontrolü zorlaştırsa da takibi kolaylaştırdığından dolayı süreci kontrol edenler açısından hem olumlu hem de olumsuz etkiler doğurmaktadır. Bir ürünün lansmanından sonra oluşan tepkileri arama motorları veya sosyal mecralar üzerinden takip etmek çok kolaylaşırken; olumsuz yorumların önüne geçmek ve yayılmasını engellemek neredeyse imkansız hale gelmektedir. Sorunsuz bir lansmanın ve süreç yönetiminin temelini sorunsuz ürün ve lansman oluştursa da her ihtimale karşı yorumların sonrasında oluşacak sürecin dikkatli takibi ve yönlendirilmesi gerekir. Bu yönlendirmeyi yapabilecek ekibin bilgi birikimi ise başarının anahtarıdır diyebiliriz.

Dijital PR Nedir?
Oyla
Tarih: - 1 sene önce - Fuat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir