Wikipedia SEO Analizi

Teknik bir SEO gözüyle baktığımızda Wikipedia’nın dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı SEO çalışmalarından birine imza attığını söylemek abartı olmaz. Her ay milyarlarca ziyaretçi ağırlayan Wikipedia’daki 300’ü aşkın dilde 46 milyon makale sayfası organik ziyaretçi akınına uğruyor. Sitenin kurucusu Wikimedia Vakfı tarafından katı bir şekilde uygulanan kalite kontrol şeması da ziyaretçilerin Wikipedia ile sıkı bir güven bağı kurmasına sebep olmuş durumda.

Wikipedia SEO

SEO Uzmanı

Seo uzmanı dijital pazarlamanın kilit elemanıdır. Bu işi iyi bilen birine teslim etmek gerekir. Seçtiğiniz firma yada kişi sitenizi spam yada cezaya sokacak herhangi bir işlemden kaçınmalıdır.

SEO Uzmanı

SEO Uzmanı Nedir?

Web sitelerini arama motorlarına uyumlu hale getiren kişilere seo uzmanı denir. Bu şahıs editörlerle, tasarımcılarla ve yazılımcılarla organizasyonu yürütebilmelidir. Lider ve ileri görüşlü olmalıdır.

SEO Uzmanlarının Maaşları Ne Kadar?

Sektörde 0-1 yıllık deneyimli kişiler günümüzde ve ülkemizde 1250 ila 1750 TL arasında almaktadır. 1-3 yıllık deneyimli uzmanlar 1750-3000 TL aralığında çalışmaktadır. 3-5 yıllık uzmanlar ise 3000-4000 TL gibi bir ücret almaktadır. Sektörde 5-10 yıllık deneyimliler ise 4000-7000 TL arası almaktadır. Saatlik çalışma hizmeti 150 TL civarıdır.

Bu mesleği seçen kişiler başarıya ulaşmak için minimum 3 sene tecrübe kazanmalıdır. Doğal yöntemler ile sitelere çalışmalıdır. Başarılı referansları olmalıdır. Sektörü yakından takip etmelidir. Analytics’i iyi kullanabilmelidir. Anahtar kelime araştırması ve rakip analizi yapabilmelidir.

%100 garantili gibi sonuçlar veriyorsa dolandırıcıdır ve uzaklaşmanız gerekir. Backlink paketleri gibi tekniklerden uzak duracak birini seçin. Bu kişi eğitim almış olabileceği gibi, lise mezunu da olabilir. İngilizce bilmesi gerekmektedir. Hiç bir uzman yada danışman Google ile anlaşmalı değildir.

SEO çalışmaları yöreden yöreye değişmeyeceği için şahsın İzmir yada İstanbul’da yaşamasının bir önemi yok.

SEO pozisyonu için iş ilanları olduğunda doğrudan iletişim kurulmak için formu doldurabilirsiniz.

*
*

Bertan UZUN

Merhaba! Ben Bertan. Web profesyonelliğine 2006’da Classic ASP siteler yazarak başladım. 2007’den beri SEO ile ilgileniyorum. İlk kurumsal müşterim 2009 yılında Ankara’da bir yazılım firmasıydı. O tarihten beri hayatımı SEO ve dijital pazarlamadan kazanmaktayım. Yeteneklerim: Arama motoru optimizasyonu, YouTube SEO, Google Play Store SEO, App Store SEO, Google AdWords, Dijital Pazarlama, Website Trafik Analizi, Online İtibar Yönetimi, Dijital PR, HTML, WordPress, PPC.

Şuanda müthiş bir yazılım şirketinin SEO tarafını yönetiyorum. Bu nedenle bireysel çalışmıyorum. Şirketimizle işlerinizi yaparken mutlu olacağız.

Arama Motorları Listesi

Arama motorlarının genel olarak ortak özelliği İnternet’te yer alan içerikleri bulmak için kullanılır. Search Engine yani Türkçe’de Arama Motoru temelde web sitelerini robot yazılımlarla tarayarak kendi indeksine dahil eder. Bu datayı kullanıcılara arama yaptığında önlerine çıkartır. Arama motorları algoritmalarla çalışmaktadır.

İlk arama motoru 1990 yılında kurulan Archie. Dosya aktarım iletişim kuralı mantığıyla çalışıyordu.

1993 yılına geldiğimizde, Wandex isimli ilk internet botu üretildi. Bu bot Google’ın şimdiki botlarının atasıdır. Kısa bir süre sonra; Magellan, Excite, Infoseek, Inktomi, Northern Light ve AltaVista gibi arama motorları çıktı. O dönemde en fazla tutan arama motorlarından birisi herkesin bildiği Yahoo’dur.

1998 yılına geldiğimizde Larry Page ve Sergey Brin Google’ı kurdular. İlk amaçları PageRank teknolojilerini satmaktı. Ancak satamadılar 🙂 Bu nedenle 1999 yılında Google Search kuruldu.

Arama Motoru

Listede herkesin bildiği Google, Yandex ve Bing harici arama motorlarını paylaşacağız.

Google’da hızla yükselmenin anahtarı: Kaliteli içerik!

SEO çalışmalarıyla yakından ilgilenen herkes mutlaka “İçerik kraldır” şeklindeki kült haline dönüşen sloganla daha önce de karşılaşmıştır. Peki bir içeriğin kaliteli olduğuna Google nasıl karar veriyor? Veya bir içeriğin arama sıralama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması gerektiği fikri Google’da nasıl oluşuyor?

İnsanlar neden SEO’dan korkar?

İnternet üzerinden para kazanmaya çalışan bir girişimci veya dükkanında sattığı ürünleri kurduğu e-ticaret sitesi üzerinden satmak isteyen küçük bir işletme sahibiyseniz, çevrenizdeki kişilerden SEO öğrenmeniz gerektiğine dair tavsiye ve telkinler almış olabilirsiniz. Neticede günümüzde herkes akıllı telefon veya bilgisayarları üzerinden ürün ve hizmet satın almak için arama motorlarını kullanıyor. Sizin sitenizin de üst sıralarda yer alması için SEO öğrenmeniz şart.

Google Analytics Eğitimi

Analytics Eğitimi

Yapılan bir araştırmada web site sahiplerinin ve reklam pazarlama bölümü çalışanlarının Google Analytics‘i yalnızca yüzde 20 kapasiteyle kullandığı ortaya çıkmış bulunuyor. Eğer rakiplerinizi geçmek istiyorsanız neden Analytics‘i daha verimli kullanmayasınız ki? Keza bir şirkette SEO uzmanı olarak çalışıyorsanız da Analytics’i kullanmayı çok iyi bilmeniz size avantaj sağlayabilir.