Backlink Nedir ve Nasıl Alınır?

Backlink
Web siteleri ile ilgilenmeye başladığınızda veya SEO alemine adım attığınızda duyacağınız ilk sözcük “backlink” olacaktır. Peki bu backlink nedir? Ne işe yarar ve nasıl yapılır? Kısaca Türkçe karşılığı “geri bağlantı” anlamına gelmektedir. Şimdi bir de tanımına bakalım.

Backlink, A sitesinin B sitesine arama motorlarındaki değerini yükseltmek için herhangi bir şekilde bağlantı vermesidir. Bu bağlantı bir görsel medya veya metin olabilir.

Aslında bunu daha çok referans sistemi gibi düşünebilirsiniz. Bir sitenin diğerine SEO değerini arttırmak için referans olması anlamına gelir. Bir işe girmek istediğinizde çok değerli bir referansınız varsa iş başvurusu yaptığınız firma katında çok değerli bir konuma gelirsiniz değil mi? Şimdi buradaki iş vereni Google olarak düşünebilirsiniz.

SEO’nun ilk dönemlerinde arama motorlarındaki sıralamalar çoğunlukla sayfaların içeriğinde yer alan anahtar kelime yoğunluğuna göre belirleniyordu. Karmaşık arama motoru algoritmaları olmadığı için sıralamada yükselmenin en kolay yolu, anahtar kelimeleri sayfa içinde defalarca kullanmaktan geçiyordu.

Ne yazık ki art niyetli SEO çalışması yapan kişiler bu sistemin sağladığı avantajdan faydalanarak daha üst sıralara yükselmek için anahtar kelimeleri doğal olmayan bir şekilde, sayfa içinde aşırı derecede kullanmaya başladılar. Böylece konuyla alakası olmayan, içerik olarak yetersiz siteler hak etmedikleri sıralarda listelenir oldu.

Google ücretli link satışından hoşlanmıyor!

Bunun neticesinde Google sahte, yani doğal olmayan ücretli linkleri otomatik olarak algılayacak bir sistem daha geliştirdi. Böylece aşağıdaki sitelerden alınan backlinkler kalitesiz olarak değerlendirilmeye başlandı:

  • Online forum siteleri
  • Blog yorumları
  • Ziyaretçi defterleri
  • Wiki sayfaları
  • Makale dizinleri
  • Soru cevap siteleri
  • Sosyal imleme siteleri

Bu sayfalardan alınan linkler zaman içinde faydadan çok zarar getirmeye başlayınca artık tanıtım yazısı alma fikri web sitesi sahipleri arasında revaç buldu. Uzunca bir dönem, özellikle haber sitelerinden alınan backlinklerle arama motorlarında yükselmek mümkündü. Google’ın 29 Ocak 2018 Tarihinde yaptığı duyuruyla bu gibi tanıtım yazılarından, aynı tanıtım yazının farklı sitelerde yayınlanması, zengin etiketlerle link verilmesi, yazdığı konu hakkında bilgi sahibi olmayanlar tarafından yazılan makaleler yasaklandı.

Google’ın yayına aldığı yeni algoritmaların hepsinin tek ortak özelliği, linklerin her zaman için değerini koruyor oluşuydu. Halen daha link almak bir web sitesinin sıralamasını yükseltmek için başvurulan en yaygın yöntemler arasında yer alıyor. Bu linklerin alakalı ve doğal olması Google tarafından gözardı edilmeyecektir.

Başka web sitelerinden alınan backlinkler kadar SEO çalışması yapılan sitede iç linklemenin yapılması, ilgili sitenin Google nezdindeki puanını ve otoritesini artırmaya katkı sağlayabilir. Dış link alımlarında da mümkün mertebe doğallığı elden bırakmamak, kullanıcıyı rahatsız edecek şekilde linkleme yapmamak ve kaliteli siteleri tercih etmekte fayda olacaktır.

Backlink Nedir ve Nasıl Alınır?
5 (100%) 1 oy
Tarih: - 2 sene önce - Ahmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir