Google’dan Sıralama Sinyalleri: Backlink

Backlink Sıralama
Makalenin ana konusuna geçmeden önce backlink kavramının ne olduğunu kısaca açıklamak gerekir. Backlink sitenize diğer siteler tarafından verilen ve bir nevi referans olma anlamı taşıyan URL yapılarıdır. Backlink kavramının sıralama üzerinde doğrudan etkili olmasının sebebi ise “referans” kelimesinde yatmaktadır. Bir başka sitenin sizin sitenize link veriyor olması, sizin içeriğinizin değerli olduğuna anlamına gelmekte, Google’da bunu önemsemektedir. Ancak suistimallerin ortaya çıkmasından dolayı Google, backlink’in değerini ölçmek için bazı sistemler geliştirmiştir. Bu sistemlerin ve algoritmaların önemli olanlarını açıklamak gerekmektedir.

1. İster doğrudan içeriğinize ya da ana sayfanıza gelsin, gelen her link sitenizin puanına belli ölçütlere göre etki ederek genel bir puanın ortaya çıkmasını sağlar.

2. Gelen linkler otoriter sitelerden geliyor olması Google’ın gözünde büyük etki yapar. Bazen bir tane otoriter siteden alınan link, yüzlerce otoriter olmayan siteden alınan linklere eş değer olabilmektedir. Sektörün, sektörde bulunanların, uzmanların güvendiği siteler her zaman otoriter olarak tanımlanabilir

3. Otoriter site kavramı büyük siteleri değil; alanında başarılı ve ürettiği içerik bakımından sektör tarafından ciddiye alınan siteleri ifade eder. Yani çok büyük olmasına rağmen otoriter olarak kabul edilmeyen siteler de mevcuttur.

4. Bir web sitesinin yaşı doğrudan olmasa da dolaylı yoldan link kalitesini de belli etmektedir. Yani eski sitelerin verdiği linkler, yeni sitelerin verdiklerinden daha kaliteli olarak kabul edilebilir

5. Konunuzla alakalı niche sitelerden link almak, konunuzla ilgisi daha az olan büyük sitelerden link almaktan daha önemlidir.

6. Kalite olarak yetersiz sitelerden alınan linkler yarardan çok zarar getirebilir.

7. Ana metin ya da body içerisinde bulunan linkler, siteyi oluşturan diğer bileşenler içerisindeki linklere göre daha değerlidir

8. Bir linkin veriliş tarzı önemlidir. Dofollow ya da nofollow olarak verilmesi, etkisinin size aktarılıp aktarılmamasını belirler. Elinizden geldiğince dofollow linkler almalısınız

9. Link ağınızı oluştururken tek siteden çok link değil de çok siteden az link felsefesini uygulamanız daha akılcıdır

10. 301 yönlendirmesi şeklinde yönlendirilen linkler değerlerinden bir şey kaybetmezler.

11. Çapa metinleri eklemeniz gelen linkin sitenize kattığı değeri farklılaştırabilir. Çapa metnini marka isminiz yaparak, Google’da üst sıralarda yer almanız daha mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken nokta çapa metinlerinin manipülasyona yer vermeyecek şekilde yazılmasıdır.

12. Sitenizin alt içeriklerine gelen yani doğrudan ana sayfanıza yönlenmeyecek linkler için tanımlayıcı çapa metinleri kullanmanız, gelen linkin kalitesini arttıracağından dolayı mutlaka uygulanması gereken tekniklerden bir tanesidir.

13. Bir web sitesinde link kalitesi açısından düşünüldüğü taktirde, alt taraflara doğru inildikçe linkin kalitesinde düşüş olmaktadır. Yani verilen linkler ne kadar yukarıda olursa, sitenize geri dönüşü de o kadar iyi olacaktır.

14. İçeriğin her zaman geçerli olduğu yani gösterilen ilgiyi kaybetmediği durumlarda o içerikten alınan linkler, anlık içeriklere göre daha değerli kabul edilmektedir. Yapmanız gereken şey o günü kurtarmak için eklenen içeriklerden değil; kullanıcıların her zaman arayıp ulaşabileceği içeriklerden link almaya çalışmak olmalıdır.

15. Akademik sitelerden ya da organizasyon sitelerinden link almak her zaman daha değerlidir. Web siteleri arasında .edu ve .gov uzantılara sahip sitelerde link almaya çalışmanız, sitenizin kalitesinin Google tarafından anlaşılması için önemlidir.

Sonuç olarak; web sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını istiyorsanız otoriter sitelerden dofollow linkler almalı, bu linkleri korumak için de sitenizin kalitesini arttırmalısınız. Tüm backlink stratejinizi baştan düşünmeli ve buna göre hareket etmelisiniz

Google’dan Sıralama Sinyalleri: Backlink
Oyla
Tarih: - 2 ay önce - Fuat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir